Reklama

Były proboszcz parafii w Chorkówce usłyszał zarzuty za czyny o podłożu pedofilskim

Opublikowano: czw, 6 sty 2022 10:52
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Były proboszcz parafii w Chorkówce usłyszał zarzuty za czyny o podłożu pedofilskim - Zdjęcie główne

Ksiądz z parafii w Chorkówce usłyszał 3 zarzuty | foto pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zakończyło się śledztwo przeciwko 53-letniemu duchownemu, byłemu katechecie oraz proboszczowi parafii w Chorkówce. Śledztwo trwało ponad lata i zakończyło się postawieniem trzech zarzutów duchownemu. Sprawa ujrzała światło dzienne w 2019 roku.

Dyrektor szkoły podstawowej, w której 53-letni duchowny uczył religii, po rozmowie z nauczycielką, uczniami i ich rodzicami postanowił zawiadomić prokuraturę o czynach, których dopuścić się miał katecheta. 

Ksiądz założył profil na jednym z portali społecznościowych, aby móc kontaktować się z uczniami w sprawach dotyczących szkoły. Dziwne było to, że nie posługiwał się swoimi prawdziwym imieniem i nazwiskiem. Jeszcze dziwniejsze było to, że zamiast spraw szkolnych niektórzy uczniowie zaczęli otrzymywać treści z oczekiwaniami i propozycjami dotyczącymi czynności seksualnych oraz ich rejestracji i przekazywania duchownemu.

Gdy uczniowie klasy szóstej zbuntowali się i prawidłowo zareagowali, blokując księdza, ten wyzłośliwiał się na nich podczas lekcji religii. O całym zajściu dowiedziała się jedna z nauczycielek, która poinformowała dyrektora szkoły. Dyrektor po rozmowach z dziećmi i ich rodzicami i przejrzeniu zapisanych rozmów, zdecydował, aby zawiesić duchownego w obowiązkach nauczyciela szkoły i powiadomił o wszystkim prokuraturę. 

Prokuratura Rejonowa w Krośnie przesłuchała świadków, powołała też biegłych z zakresu informatyki, psychologa i psychiatrów. W toku prowadzonego postępowania przesłuchano uczniów i sprawdzono zabezpieczone telefony komórkowe, w których stwierdzono obecność profilu księdza. Zeznania nastolatków oceniała biegła psycholog. Uznała je za wiarygodne bez elementów zmyślonych. Jak stwierdziła – nastolatkowie nie przejawiają tendencji do fantazjowania, konfabulowania czy zniekształcania zdarzeń. 

Ksiądz wysyłał wiadomości do uczniów klasy szóstej, najczęściej w nocy i średnio dwa razy w tygodniu. W wiadomościach prosił o nagrywanie czynności seksualnych, zapisie ich i przesłaniu do niego. 

Niestety nie udało się sprawdzić ani laptopa, ani telefonu komórkowego księdza, gdyż jak twierdził, laptop sprzedał, a telefon się zepsuł i już ich nie posiada. 

Zarzuty wobec 53-latka dotyczą kilkakrotnego składania małoletnim propozycji wykonania innych czynności seksualnych i ich utrwalenia za pomocą zdjęć i filmów. W przypadku jednego z uczniów duchowny, usiłując doprowadzić go do tej czynności, miał wykorzystać fakt zależności małoletniego, którego przygotowywał do bierzmowania.

- poinformowała Iwona Czerwonka-Rogoś, prokurator rejonowy w Krośnie.

Prokurator dodała również, że przeszukano też inny serwis społecznościowy. Znaleziono na nim konto księdza, założone również na inne imię i nazwisko. - Była na nim konwersacja z nieznanym mężczyzną oraz film.

O tym, jak bardzo zdemoralizowany jest duchowny, świadczy fakt, że nawet podczas prowadzonego już w jego sprawie śledztwa oskarżony usiłował za pośrednictwem aplikacji Messenger doprowadzić do wykonania innej czynności seksualnej kolejnego pokrzywdzonego. Jednak "plan" się nie powiódł z racji sprzeciwu nagabywanego nastolatka. 

W sumie oskarżonemu księdzu Prokuratura Rejonowa w Krośnie postawiła trzy zarzuty. Duchowny oczywiście, nie przyznaje się do zarzutów i odmówił składania wyjaśnień. Za ten czyn grozi mu od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (9)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 18 dni temu | ocena +0 / -0

  aa

  proboszcza jednej z parafii w gminie Chorkówka...

 • 18 dni temu | ocena +2 / -0

  ella

  W Chorkówce nie ma parafii, czy chodzi o Żeglce?

 • 18 dni temu | ocena +0 / -1

  osiem gwiazdek

  Mafię pissowskę i budowle z krzyżykami na dachach zlikwidować. Chłopów w sukienkach wygonić po za granice kraju. Komu potrzebni są ci magowie? To ideologia i sekta.

 • 19 dni temu | ocena +1 / -2

  bylykatolik

  Brawo, opisujcie każdy taki przypadek. Trzeba w końcu oczyścić Kościół z ********** pychy i miliardowego bogactwa.

 • 19 dni temu | ocena +1 / -4

  Ich troje

  Czy redakcja będzie opisywać każdy przypadek tego typu przestępstw dokonywanych przez księży w całej Polsce? Nikt już nie będzie mógł nawet po nodze się podrapać - bo będzie to odbierane jako inna czynność? Czy matka powinna mieć dzieci tylko z jednym facetem, czy też każde dziecko powinno mieć swojego własnego ojca? Napiszcie coś o tym grajku Mich... Rozwiń

  • 18 dni temu | ocena +1 / -0

   Tess

   Tak! Skończyło się w Polsce Eldorado dla skukienkowych **********

  • 19 dni temu | ocena +2 / -1

   elo

   Oby każdy obrońco **********

 • 19 dni temu | ocena +0 / -5

  jalu

  Napisałem p.e.d.a,ł, dlaczego słowo ******* nie cenzorujecie?

 • 19 dni temu | ocena +0 / -3

  jalu

  Czyli ****** Ale o tym sza.