reklama
reklama

Cudowne brzmienia zespołów akordeonowych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Marian Struś

Cudowne brzmienia zespołów akordeonowych - Zdjęcie główne

Amalgalis Duo | foto Marian Struś

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Drugi dzień koncertowy XXII Międzynarodowych Spotkań Akordeonowych „SANOK 2024” pokazał siłę polskich zespołów akordeonowych. Na festiwalowej scenie wystąpiły: CHOPIN UNIVERSITY ACCORDION TRIO oraz AMALGALIS DUO. Dały one odpowiedź na popularne w świecie muzycznym pytanie: „Czy jest coś, co brzmi lepiej od akordeonu”. Oczywiście! Dwa bądź trzy akordeony!
reklama

Koncert rozpoczęło „Chopin University Accordion Trio”, powszechnie nazywane „profesorskim”, jako że w całości tworzą go wykładowcy Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie im. Fryderyka Chopina, z rektorem JM prof. Klaudiuszem Baranem na czele.


To wyjątkowa postać w polskim świecie muzycznym. Urodzony w Przemyślu, jako pierwszy akordeonista otrzymał nagrodę „Fryderyka”, jako pierwszy wystąpił jako solista z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Narodowej i jako pierwszy polski instrumentalista wprowadził bandoneon na salony muzyczne. Obok siebie ma dwóch innych wybitnych muzyków i pedagogów: adiunkta, dr. sztuk muzycznych Grzegorza Palusa oraz świetnego muzyka, laureata 35 konkursów międzynarodowych i krajowych, wiceprezesa Stowarzyszenia Akordeonistów Polskich dr. hab. Rafała Grząkę. Innymi słowy, trzy wybitne jednostki tworzą jeden z najbardziej znanych i podziwianych polskich zespołów akordeonowych. Jego udział w XXII MSA „Sanok 2024” to wyraz uznania dla sanockiego festiwalu w rozwoju polskiej akordeonistyki.



    Grali fenomenalnie, opierając swój repertuar na trzech wybitnych polskich kompozytorach: Wojciechu Kilarze, Mikołaju Majkusiaku i Wojciechu Chałupce. Genialne, ambitne kompozycje, wirtuozeria techniczna i dojrzałość artystyczna mistrzów sprawiły, że był to koncert godny najbardziej prestiżowych scen muzycznych na świecie. Był to również wielki tryumf akordeonu, który w trzyosobowym składzie wyjątkowo zachwyca. 

    Po tym występie, przed trudnym zadaniem stanęli kolejni wykonawcy, ale świetnie sobie z tym poradzili. Był to też znany i uznawany duet akordeonowy „AMALGALIS DUO” w małżeńskim składzie: Ewa Grabowska-Lis & Daniel Lis. Obydwoje są absolwentami Akademii Muzycznej w Katowicach, a ich działalność artystyczna koncentruje się wokół muzyki solowej i kameralnej. Są laureatami wielu konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich. Na scenie prezentują prawdziwe bogactwo muzyki i jej różnorodne style, dzięki czemu ich koncerty są żywe, urozmaicone, pełne niespodzianek. A przy tym sami je prowadzą, czyniąc to bardzo ciekawie. 




    W Sanoku rozpoczęli od koncertu E-dur „Wiosna” z cyklu „Czterech pór roku” Antonio Vivaldiego, wprowadzając słuchaczy w miły, relaksacyjny nastrój. Podtrzymali go wykonując miniaturę muzyczną w postaci kołysanki „Bercause” Gabriela Faure, po czym rozbudzili ukołysaną publiczność pełnym temperamentu „Tańcem góralskim” Andrzeja Krzanowskiego. Aby dać wytchnienie, powrócili do Vivaldiego (koncert a-moll), pokazując w ten sposób piękno muzyki barokowej. Następnie w ich repertuarze pojawił się Astor Piazzola, w mniej znanej, lecz bardzo ciekawej kompozycji, będącej ścieżką dźwiękową do jednego z włoskich filmów z lat 80. Utwór ten p. Daniel Lis, dwukrotny laureat Sanockich Spotkań Akordeonowych w 1992 i 1994 roku, dedykował Andrzejowi Smolikowi, twórcy tego festiwalu, jako wyraz swej podzięki i uznania dla Mistrza.

Kolejna dedykacja, tym razem już od duetu, skierowana była do prof. Bogdana Dowlasza, wybitnego kompozytora, który szczególnie ukochał sobie muzykę akordeonową. W XXII MSA pan profesor pełni funkcję przewodniczącego jednej z komisji konkursowych. O pięknie kompozycji Bogdana Dowlasza świadczyły cztery szkice folklorystyczne: oberek, kujawiak, mazur i góralski, świetnie wykonane przez „Amalgalis Duo”. A po nich powrócił A. Piazzola, ale też nieco inny, bo z muzyką teatralną. Utwory: Milonga del Angel i La muerte del Angel okazały się wzruszające, ukazując fascynację Piazzoli muzyką barokową.


Piękno greckiej muzyki ludowej oddali artyści, prezentując utwór jednego z hiszpańskich kompozytorów. Grecki klimat tak urzekł publiczność, że nie mogło obejść się bez bisów. Chcą go utrzymać, zaproponowali także bardzo charakterystyczną i lubianą przez Polaków muzykę bałkańską, żegnając się nią z sanockim festiwalem. Wyraźnie było widać, że obie strony bardzo były szczęśliwe. Widownia, bo koncert wyjątkowo przypadł jej do gustu, artyści, bo udało się im stworzyć atmosferę, w której oni też czuli się wyjątkowo. Zapamiętajcie Państwo tę nazwę: „Amalgalis Duo”. 


    Dziś trzeci dzień festiwalu. Wieczorny koncert (godz. 19) nosi tytuł „Bajania Ludowe”, a zaprezentuje je zespół: Iga Krzaczyńska – vocal, Jacek Kopiec – akordeon i Tomasz Czaderski – perkusja. Jest to zespół bardzo doświadczonych scenicznie muzyków, którzy przy okazji innych projektów, współpracują ze sobą w różnych konfiguracjach, czyniąc to od 2012 roku. Prezentowany przez trio projekt „Bajania Ludowe” to polska muzyka folkowa, lecz w zupełnie nowej odsłonie. Artyści wykonują nowoczesne aranżacje polskich piosenek ludowych, które łączą w sobie różne gatunki muzyczne: jazz, pop, ethno i klasykę. Zespół w niepowtarzalny sposób łączy teksty i melodie pieśni ludowych z różnych regionów kraju, z niemal nieograniczonymi możliwościami brzmieniowymi akordeonu i różnorodnością barwową instrumentów perkusyjnych. 
   

Dzisiejszy koncert „Bajania Ludowe” to gwarancja dużej dawki muzycznej energii i pozytywnej interakcji z widownią. Skorzystajcie z niej! Naprawdę warto!

- z festiwalowej Sali Koncertowej Marian Struś - Korso

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama