Reklama

E-akta – skrócenie okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacja

Opublikowano: sob, 8 cze 2019 15:25
Autor:

E-akta – skrócenie okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacja - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od stycznia 2019 r. weszły w życie przepisy, które ułatwiają przechowywanie akt pracowniczych dotyczących pracowników i zleceniobiorców i obniżają koszty związane z ich przechowywaniem.

 

Od stycznia pracodawcy mogą decydować w jakiej formie chcą przechowywać akta pracownicze – papierowo, czy elektronicznie. Mogą zmienić wcześniej przyjętą formę przechowywania akt pracowniczych.
Nowo obowiązujące przepisy wprowadzają także wiele nowych obowiązków, rozwiązań i ułatwień.

 

Krótszy okres przechowywania dokumentacji pracowniczej

Od 1 stycznia 2019 r. dla wszystkich nowo zatrudnianych osób akta pracownicze jako pracodawca czy zleceniodawca będziesz przechowywał 10 lat od końca roku kalendarzowego, w którym ustał stosunek pracy lub zakończyła się umowa zlecenia.

Dla pracowników, których zatrudniłeś po raz pierwszy w okresie od stycznia 1999 r. do grudnia 2018 r. możesz skrócić okres przechowywania akt z 50 do 10 lat ale tylko jeśli spełnisz dodatkowe warunki, które wynikają z ustawy tj.:

  • przekażesz do ZUS oświadczenie (ZUS OSW) oraz
  • raport informacyjny (ZUS RIA).

Natomiast akta pracowników/zleceniobiorców zatrudnionych przed 1 stycznia 1999 r. przechowujesz przez okres 50 lat.

Więcej informacji o obowiązujących przepisach znaleźć można na stronie internetowej:https://www.zus.pl/firmy/przedsiebiorco-przeczytaj-wazne/e-akta

https://www.zus.pl/documents/10182/1799281/schemat+przechowywania+akt+pracownik%C3%B3w.jpg/a0b9ad5f-09ab-5406-bc8e-72725a104e30?t=1537965312001

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.