Reklama

Reklama

Granica państwa na Podkarpaciu w czasie stanu epidemii [FOTO]

Opublikowano: wt, 31 mar 2020 16:30
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Świat zmaga się z największym zagrożeniem od czasów II wojny, wokół komunikaty #zostańwdomu, a tymczasem kilkuset podkarpackich funkcjonariuszy Straży Granicznej, w pełnej mobilizacji nieprzerwanie służy państwu i społeczeństwu.

Reklama

#WatahaNaStrażyGranicyWCzasachZarazy

Tymczasowe zamknięcie od 15 marca br. większości przejść granicznych na granicy zewnętrznej UE w żadnym stopniu nie zwolniło polskiej Straży Granicznej z utrzymania czujności w ochronie granicy państwowej. Dodatkowo, nałożona została szeroko rozumiana profilaktyka epidemiczna, która jest tu restrykcyjnie egzekwowana. Oprócz standardowych działań strażnicy graniczni ściśle współpracują ze służbami sanitarnymi, straż pożarną oraz policją. Służby realizują czynności związane z rejestracją podróżnych, badaniem temperatury ciała oraz informowaniem o zasadach obowiązkowej kwarantanny.

Na Podkarpaciu, jednym czynnym przejściem granicznym jest przejście  w Korczowej, gdzie skierowany został cały ruch osobowy i towarowy. W ciągu ostatniego tygodnia (23-27 marzec) funkcjonariusze odprawili tam łącznie ponad 35 tys. ob. Ukrainy wracających do swojego kraju. W ciągu doby przejście graniczne przekraczało ponad 1200 samochodów osobowych i ciężarowych. Również, w ramach exodusu powrotu ob. Ukrainy do swojego kraju odprawiono ponad 5 tys. osób w specjalnie dla nich dedykowanych pociągach specjalnych.

W dalszym ciągu wszystkie siły i środki pozostają w pełnej mobilizacji, aczkolwiek na przejściu granicznym w Korczowej odprawy odbywają się już na bieżąco.

W ramach tymczasowego przywrócenia kontroli - na granicy ze Słowacją, zgodnie z rozporządzeniem z dnia 13 marca 2020 r.  uruchomiono punkt kontroli w Barwinku. Tutaj nasi funkcjonariusze wspólnie z wojskiem, policją i służbami sanitarnymi całodobowo monitorują sytuację. Zabezpieczają także otwarte zazwyczaj punkty na polsko-słowackiej granicy.

Patrole SG zarówno na granicy z Ukrainą jak i Słowacją wzacniają żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Oprócz kontroli ruchu granicznego (odprawy graniczne) głównym zadaniem SG jest ochrona granicy państwowej. Stąd nieustanie realizowane są patrole graniczne w terenie i inne działania zapewniające nienaruszalność granicy państwowej.

W tym ogromnym wyzwaniu bezcenne jest każde zaangażowanie, ale szczególnie tych funkcjonariuszy, którzy pełnią służbę na pierwszej linii – dokonujących odprawy, patrolujących granicę, kierowników zmian koordynujących działania i wszystkich dedykowanych do zadań związanych z zaistniałą sytuacją.

Zielona granica jest nieprzerwanie monitorowana. Od połowy marca, nie odnotowano tutaj procederu dot. nielegalnej migracji. Ostatni epizod miał miejsce 12 marca -  wtedy na zielonej granicy zatrzymano 4 ob. Turcji.

Pandemia koronawirusa spowodowała, iż większość państw UE zamknęła swoje granice -  stąd kryzys migracyjny w południowej Europie osłabł, a sytuacja migracyjna na polskich granicach  stała się stabilna.

My służymy żeby chronić społeczeństwo, a Ty pomóż i #zostańwdomu!

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.