reklama
reklama

Wierny model piramidy Cheopsa znajduje się w Międzybrodziu koło Sanoka. Poznajcie jej historię [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: M.Korzeniowska

Wierny model piramidy Cheopsa znajduje się w Międzybrodziu koło Sanoka. Poznajcie jej historię [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
13
zdjęć

Piramida w Międzybrodziu | foto M.Korzeniowska

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości W Międzybrodziu kryje się niezwykły zabytek - piramida, która stanowi nie tylko unikalną formę grobowca, lecz także wiąże się z fascynującą historią rodziny Kulczyckich. Ta tajemnicza budowla wzbudza zainteresowanie zarówno lokalnych mieszkańców, jak i turystów, przyciągając ich do malowniczego Szlaku Ikon.
reklama

 

Cerkiew Świętej Trójcy 

Cerkiew Świętej Trójcy, murowana parafialna cerkiew greckokatolicka, to istotny element krajobrazu Międzybrodzia. Znajdująca się na Szlaku Ikon przyciąga uwagę zarówno wierzących, jak i miłośników historii. W bezpośrednim sąsiedztwie cerkwi, na jej cmentarzu, wznosi się nieszablonowy grobowiec w formie piramidy, który stanowi niezwykłą atrakcję i ciekawy element przeszłości tego miejsca.

Niezwykła Historia Rodziny Kulczyckich

To właśnie pod tą piramidą spoczywają doczesne szczątki członków rodziny Kulczyckich, którzy zapisali się w historii Międzybrodzia oraz dziedzictwa kulturalnego Polski. Włodzimierz Kulczycki (1862 - 1936) był wybitnym naukowcem, profesorem akademickim oraz miłośnikiem nauk przyrodniczych. Jego syn, Jerzy Kulczycki (1898 - 1974), kontynuował rodzinną pasję, oddając się archeologii klasycznej i historii starożytnej.

Miłość do kultury wschodu i zbiory tkanin

Ojciec i syn byli nie tylko naukowcami, ale także kolekcjonerami. Ich miłość do kultury wschodu przejawiała się w gromadzeniu bogatego zbioru tkanin orientalnych, w tym kilimów i kobierców. Te cenne eksponaty można obecnie podziwiać w Krakowie w państwowych Zbiorach Sztuki na Wawelu oraz w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem.

Inspiracja Egiptem - Piramida w polskim wydaniu

Piramida w Międzybrodziu wzbudza szczególną ciekawość ze względu na jej nietypową formę i inspirację kulturą Egiptu. Jerzy Kulczycki, który podjął wiele podróży naukowych, miał okazję przebywać wewnątrz piramidy Cheopsa w Gizie. To doświadczenie i fascynacja Egiptem prawdopodobnie doprowadziły do decyzji o wybudowaniu piramidy w Polsce.

Wierny model piramidy Cheopsa

Piramida w Międzybrodziu nie jest przypadkową konstrukcją - według eksperta egiptologa, profesora dr. hab. Joachima Śliwy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, jej proporcje i wymiary w sposób jednoznaczny nawiązują do piramidy Cheopsa. Jest ona wiernym modelem w skali 1:50 oryginalnej piramidy z Egiptu.

Dziedzictwo i symbolika

Ta niezwykła piramida wskazuje na głębokie zainteresowanie rodziny Kulczyckich historią i kulturą starożytnego świata. Stanowi ona nie tylko rodzinną grobową pamiątkę, ale także unikalny zabytek kultury, który przyciąga uwagę miłośników historii i tajemniczych konstrukcji.

Pamiątka ekumeniczna

Obok cerkwi Świętej Trójcy w Międzybrodziu można również znaleźć krzyż jerozolimski, symbol jedności w różnorodności wyznań chrześcijańskich. Ponadto, teren przylegający do cerkwi upamiętnia Międzybrodzkie Spotkania Ekumeniczne, posadzeniem dębu nazwanego "Dąbem Jedności Uczniów Chrystusa - Jan Paweł II" oraz krzyżem jerozolimskim z bukszpanu.

Dziedzictwo kultury i historii

Piramida w Międzybrodziu to nie tylko fascynujący zabytek, lecz także związek z naukową pasją rodziny Kulczyckich oraz ich wkładem w dziedzictwo kultury i historii Polski. To miejsce, które zachwyca swoją niezwykłością i tajemniczością, przypominając o wieloaspektowej naturze naszego dziedzictwa.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama