Reklama

Janina Szombara Honorową Obywatelką Sanoka! [FOTO]

Opublikowano: pt, 26 lip 2019 18:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wczoraj, o godzinie 16.00 w auli Państwowej Szkoły Muzycznej im. Wandy Kossakowej w Sanoku odbyła się XIII Uroczysta Sesja Rady Miasta Sanoka VIII kadencji, na której nastąpiło oficjalne nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Sanoka Pani Janinie Szombarze

Burmistrz Tomasz Matuszewski przedstawił wniosek o nadanie honorowego obywatelstwa Pani Janinie Szombarze.  

"Pani Janina Szombara, pianistka i pedagog. Urodziła się 24.06.1919 r. w Sanoku. W roku 1938 po zdaniu matury kontynuowała naukę w Wyższej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Po wybuchu II wojny światowej i po aresztowaniu jej ojca Stanisława (...), 20-letniej Janinie groził wywóz na Sybir. Schroniła się najpierw u rodziny w Warszawie. W roku 1941 r. przyjechała do Sanoka, zachęcona przez Marię Prugar, żonę gen. Bronisława Prugara-Ketlinga.

W Sanoku założyła rodzinę i rozpoczęła działalność zawodową. W pierwszych latach po wojnie występowała jako pianistka, wyśmienita wykonawczyni dzieł Fryderyka Chopina. W roku 1949 wzięła udział w koncercie, poprzez który społeczność i władze Sanoka włączyły się w ogólnopolskie obchody stulecia śmierci najwybitniejszego polskiego kompozytora. Zaprezentowano wówczas II i III część koncertu fortepianowego f-moll Fryderyka Chopina, w którym obok Wandy Kossakowej wystąpiła Janina Szombara.

Akompaniowała wybitnym polskim śpiewakom operowym (...). Z Wandą Kossakową, patronką Szkoły Muzycznej w Sanoku Janina Szombara pozostawała w przyjacielskich stosunkach, przekładając je również, w dużej mierze, na płaszczyznę zawodową. Janina Szombara kontynuowała pedagogiczną działalność Wandy Kossakowej, organizując i prowadząc naukę gry na fortepianie, na wzór zasad obowiązujących w szkole Wandy Kossakowej.

Przez wiele lat współpracowała z zespołami działającymi przy Młodzieżowym Domu Kultury. Z powodzeniem tworzyła oprawy muzyczne dla amatorskich zespołów. Swoją pracą i talentem w znacznej mierze przyczyniła się do powojennej reaktywacji życia kulturalnego Sanoka. Aż do lat 70 prowadziła zespół wokalny złożony z uczennic szkoły medycznej oraz "Zespół Żywego Słowa". Wychowankowie Janiny Szombary zajmują eksponowane stanowiska, odgrywając istotną rolę w polskiej muzyce. 

Pani Janina Szombara 24.06.2019 r. obchodziła setne urodziny. Do dziś utrzymuje kontakt, z powstałą w 1972 r. Państwową Szkołą Muzyczną w Sanoku. W szkole znajduje się fortepian, użytkowany niegdyś przez Wandę Kossakową. Dar Pani Janiny Szombary, która była też jedną z głównych orędowniczek nadania sanockiej szkole imienia Wandy Kossakowej.

Wymienione zasługi w pełni uzasadniają wniosek jaki złożyłem na ręce wysokiej rady, o nadanie Pani Janinie Szombarze tytułu Honorowej Obywatelki Sanoka." 

 

Uchwała Rady Miasta Sanoka nr 12/84/19 w sprawie nadanie Janinie Szombarze Honorowego Obywatelstwa Gminy Miasta Sanoka została zawarta 27.06.19 r.

 

 

Fot. Michał Niemiec, Radosław Izdebski

 

 

Szczegółową relację z wydarzenia przeczytacie w 6 numerze Korso Sanockiego. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.