Reklama

Niepodległościowy rajd rowerowy wokół gminy Tyrawa Wołoska [ZDJĘCIA]

Opublikowano: czw, 11 lis 2021 14:15
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W gminie Tyrawa Wołowska zorganizowany został rajd rowerowy im. Księdza Bronisława Szewca z okazji 103 rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Wydarzenie rozpoczęło się od oficjalnego przywitania zgromadzonych uczestników przez Teresę Brzeżawską-Juszczak, wójta gminy Tyrawa Wołoska. Następnie wraz z Tomaszem Matuszewskim, burmistrzem Sanoka, Alicją Jach, dyrektor Szkoły Podstawowej w Tyrawie, złożono uroczyście kwiaty oraz zapalono znicze przy grobie Księdza Prałata Bronisława Szewca. W dalszej części wydarzenia, uczestnicy udali się w trasę rowerową liczącą około 23 kilometry. Wyruszyli z Tyrawy Wołoskiej, następnie przejechali przez Hołuczków, Siemuszową, Wolę Krecowską, Kreców, Rozpucie oraz Rakową. Rajd rowerowy został zakończony wspólnym ogniskiem pod Lipami.

Kim był ks. Bronisław Szewc?

Był kapłanem, który w pamięci wielu ludzi, nie tylko parafian, zapisał się jako skromny, niezwykły człowiek, organizator życia duchowego i parafialnego. Jak podkreślał ks. abp Józef Michalik w powszechnej opinii księży był „wizytówką” bieszczadzkich kapłanów. Bronisław Szewc urodził się 23 maja 1918 r. we wsi Wydrza. Uczęszczał do szkoły powszechnej w Wydrzy. 

W 1937 roku ukończył Państwowe Gimnazjum im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu. W tym samym roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, które musiał przerwać ze względu na wybuch II wojny światowej. Wiosną 1940 roku rozpoczął naukę w Seminarium Duchownym w Brzozowie. Święcenia kapłańskie przyjął 5 marca 1943 roku z rąk bpa Franciszka Bardy. Swoją kapłańską posługę pełnił w Gorzycach, Zaleszanach, Lubeni, zaś ostatnim jego przystankiem była Tyrawa Wołoska, do której przybył 28 czerwca 1951 roku jako proboszcz i pozostał tam do końca życia. 

Ksiądz Bronisław Szewc zmarł 7 marca 1999 roku i został pochowany na cmentarzu w Tyrawie Wołoskiej.

/Gmina Tyrawa Wołoska/

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.