Reklama

PBS SANOK: Samorządy na Podkarpaciu odzyskały stracone pieniądze!

Opublikowano: czw, 7 maj 2020 18:49
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - Świetnie znamy skalę potrzeb i cieszymy się, że te pieniądze trafią do gmin regionu, a tym samym wesprą potrzeby mieszkańców Podkarpacia – powiedział marszałek Władysław Ortyl podczas obrad Zarządu Województwa Podkarpackiego 5 maja.

Zarząd województwa w czasie swego zdalnego posiedzenia zdecydował o podziale środków budżetu Województwa Podkarpackiego, które stanowią dochód z tytułu wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej w roku 2020.

Zarząd rozdzielił prawie 12,4 mln złotych. Środki te zostały podzielone pomiędzy gminy z przeznaczeniem na dofinansowanie zadań z zakresu modernizacji dróg dojazdowych do gruntów rolnych, dofinansowanie renowacji zbiorników wodnych służących małej retencji, odkrzaczania gruntów rolnych, a także na dofinansowanie zakupu sprzętu pomiarowego  i  informatycznego oraz  oprogramowania dla samorządów. 

Największą pulę pieniędzy, bo aż 11 mln 570 tysięcy złotych zarząd województwa  przeznaczył na dofinansowanie modernizacji dróg dojazdowych prowadzących do gruntów rolnych. Ze środków tych skorzystają aż 144 gminy z Podkarpacia. 

Trzy gminy – Chłopice, Borowa i Gać otrzymały decyzją zarządu dofinansowanie na renowację zbiorników wodnych tak zwanej małej retencji. Na ten cel zarząd województwa przeznaczył 305 tysięcy złotych. 

Średnie dofinansowanie przypadające na podkarpacką gminę wynosi około 75 tysięcy złotych. 

Zdecydowaliśmy jako zarząd o zwiększeniu naszego dofinansowania dla gmin o specyficznych potrzebach- podkreśla marszałek Władysław Ortyl

Ze zwiększonej kwoty dofinansowania skorzystają gminy położone na terenie Bieszczadów i Beskidu Niskiego, te które prowadzą przebudowy dróg wiodących do winnic oraz te samorządy, które ucierpiały na skutek restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku

Jak tylko pojawił się problem restrukturyzacji PBS i zabranych środków od razu podjąłem działania występując na mównicy sejmowej i przedstawiając problem oraz przygotowując list do premiera rządu RP Mateusza Morawieckiego. Listem i całym problemem zainteresowałem bardzo wielu posłów, kilkudziesięciu z nich podpisało się pod listem do premiera, w którym zwróciłem uwagę na kategoryczną potrzebę zwrotu środków samorządom i instytucjom, które miały środki w PBS. Nie często zdarza się, że tak duża ilość posłów podpisuje się pod wystąpieniami do premiera ale rozmowy, cierpliwe tłumaczenie całej sytuacji przyniosło efekty. Temat zaistniał szeroko w parlamencie, zainicjowałem spotkanie w Ministerstwie Sprawiedliwości z wiceministrem finansów, później zaczęły się kolejne spotkania samorządowców, którzy walczyli od samego początku, pani wojewody Ewy Leniart i wielu innych osób. Dziesiątki spotkań i rozmów przyniosły długo wyczekiwany efekt. Myślę, że z osób po prostu nie zdawało sobie sprawy jak trudna drogę trzeba przejść aby odzyskać utracone środki - tłumaczy poseł ziemi sanockiej Piotr Uruski.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.