Reklama

Reklama

Pierwsze szkolenie terytorialsów z grupą interwencyjną policji z Mielca

Opublikowano: 21 lutego 2020 15:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Żołnierze 331. Kompanii Lekkiej Piechoty z Dębicy odbyli wspólne szkolenie z funkcjonariuszami grupy interwencyjnej Policji z Mielca na terenie Radomyśla Wielkiego.

Dnia 9 lutego br. żołnierze 331. Kompanii Lekkiej Piechoty z Dębicy odbyli wspólne szkolenie
z funkcjonariuszami grupy interwencyjnej Policji z Mielca. Tematem zajęć było działanie w sytuacjach kryzysowych na terenie niebezpiecznym. Żołnierze wraz z funkcjonariuszami działali w zakresie prowadzenia patrolowania terenu objętego działaniami kryzysowo-poszukiwawczymi, zatrzymania osób stwarzających zagrożenie dla społeczności lokalnej oraz realizowali przejęcie i zabezpieczenie budynków ważnych dla użyteczności publicznej.

Były to pierwsze zajęcia, które żołnierze z dębickiego Batalionu Lekkiej Piechoty realizowali tuż po podpisaniu 5 lutego porozumienia pomiędzy dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej a komendantem głównym Policji i komendantem Państwowej Straży Pożarnej. Podpisany dokument reguluje współpracę WOT z Policją w obszarze działań ratowniczych i poszukiwawczych oraz wsparcie PSP przez Wojska Obrony Terytorialnej w działaniach kryzysowych.

„… były to nasze pierwsze wspólne zajęcia, podczas których żołnierze dębickiego batalionu wykonywali zadania taktyczno – bojowe stawiane przez instruktorów grupy interwencyjnej Policji z Mielca. Terytorialsi działając praktycznie ze specjalistami tego typu działań, pokazali swój kunszt i wyszkolenie jakie zdobyli po blisko trzyletnim okresie szkolenia w Wojskach Obrony Terytorialnej. Służba w WOT jest ciężka ale przynosi wiele satysfakcji choćby podczas takich wspólnych ćwiczeń” – powiedział ppłk Roland Waszkowiak – dowódca dębickich terytorialsów.
 

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała
w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Dowódcą brygady jest płk Dariusz SŁOTA. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności.
W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. Stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością to siła i największy atut „Terytorialsów”. Motto WOT brzmi: „zawsze gotowi, zawsze blisko”.

 

 

Źródło: kpt. Witold SURA - rzecznik prasowy 3. PBOT

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.