Polacy zaprojektowali respirator do wydrukowania w 3D!

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Polski zespół inżynierów z firmy Urbicum opracował projekt respiratora, który można wydrukować na drukarce 3D za niecałe 200 złotych.

Wirus COVID-19 rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie. W wielu miejscach na świecie dla zarażonych brakuje respiratorów, które są niezbędne w pomocy pacjentom w ciężkim stanie. Szpitale często nie są w stanie kupić nowego sprzętu.

Grupa inżynierów i projektantów z Krakowa opracowała projekt "VentilAid" - wentylator typu open source. Projekt jest udostępniony na stronie internetowej ventiaid.org, każdy może pobrać dokumentację całkowicie za darmo, a następnie wykonać respirator w dowolnym miejscu za pomocą drukarki 3D oraz bardzo podstawowych części.

Łączny koszt wyprodukowania respiratora wynosi ok. 200 zł. 

Za opracowaniem projektu stoją Szymon Chrupczalski oraz krośnianin - Mateusz Janowski. Projekt powstał w zaledwie 2 dni. 

Stoimy w obliczu poważnego zagrożenia związanego z COVID19. Większość krajów cierpi na poważny niedobór sprzętu medycznego, którego nie można wyprodukować i dostarczyć w krótkim czasie. Respiratory są niezbędne do utrzymania oddechu w obliczu powikłań COVID19. - piszą twórcy projektu

 

Na filmie Szymon Chrupczalski opowiada o projekcie:

 

Wierzymy, że pandemia COVID19 przejdzie z minimalną szkodliwością dla ludzkości dzięki właściwemu wykorzystaniu technologii i solidarności w dzieleniu się wiedzą. - piszą twórcy 


Projekt jest wciąż opracowywany i ulepszany. VentilAid musi być prosty, bardzo tani i możliwy do wyprodukowania na miejscu z powszechnie dostępnych części i elementów drukowanych w 3D. 

Twórcy zwracają się ze szczególną prośbą o pomoc do lekarzy, anestezjologów i techników szpitalnych z doświadczeniem w pracy z respiratorami a także do inżynierów specjalizujących się w druku 3D oraz menedżerów, którzy mogliby zarządzać projektem. 


 Więcej informacji na stronie ventilaid lub fb VentilAid

 

Twórcy przestrzegają, że prototyp jest urządzeniem, które powinno zostać użyte w ostateczności, gdy zabraknie profesjonalnego sprzętu.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE