reklama
reklama

Pracodawcy trzymają butelki z wodą pod kluczem lub wyłączają klimatyzację dla oszczędności!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: redakcja

Pracodawcy trzymają butelki z wodą pod kluczem lub wyłączają klimatyzację dla oszczędności! - Zdjęcie główne

foto redakcja

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przedsiębiorcy zdecydowanie nie zdali testu z upałów. Jestem porażona ilością skarg od pracowników. Od czwartku odebraliśmy ponad 60 wiadomości. Oczywiście wiele z nich dotyczy pytań czy pracownik może oczekiwać od pracodawcy wypuszczenia go wcześniej do domu, kiedy temperatury przekraczają 30 stopni Celsjusza. Zdarzyły się także bardzo oburzające i zaskakujące sytuacje – mówi Małgorzata Marczulewska, Prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom. – Skarg w tydzień przyszło tyle, ile przez całe wakacje w ubiegłym roku – dodaje.
reklama

Butelki z wodą pod kluczem, brak klimatyzacji, praca w pełnym słońcu

    Jak mówi Prezes Marczulewska zachowanie przedsiębiorców jest trudne do zrozumienia, bo o ile można usprawiedliwić chęć utrzymania rytmu pracy nawet w wysokich temperaturach, tak niektóre zachowania zdecydowanie nie sprzyjają budowaniu dobrych relacji między pracownikami a pracodawcami. – Dostaliśmy skargę o reglamentowaniu zimnej wody, pracownicy dostawali jedną buteleczkę na cały dzień. Dostawaliśmy wiadomości o tym, że woda jest trzymana pod kluczem, by pracownicy nie pili jej za dużo lub o tym, że szef stwierdził, że nie będzie dawać pracownikom wody, bo zobaczył na budowie butelki z niedopitą wodą z poprzedniego dnia. Irracjonalne i nawet dla mnie szokujące sytuacje, a wiele skarg już od pracowników przeczytałam – przyznaje prezes stowarzyszenia.

CZYTAJ TAKŻE: 

 Praca w upalne dni. Pracodawco czy znasz dobrze przepisy prawa pracy?

 

- Skargi dotyczyły również braku klimatyzacji w autobusach komunikacji miejskiej, wysokich temperatur panujących w kuchniach i stołówkach, w tym w restauracjach. Nie brakowało informacji o wysokiej temperaturze w halach produkcyjnych czy o tym, że szefowie wyłączali klimatyzacje z oszczędności – dodaje prezes Marczulewska. – W wielu przypadkach interweniowaliśmy i wysyłaliśmy pisma do pracodawców, w których tłumaczyliśmy im jakie są zasady pracy w trudnych warunkach wynikających z wysokiej temperatury. Przyznam, że jestem bardzo rozczarowana, bo rok temu tych skarg było mało, a teraz mamy zatrzęsienie.

– dodaje.  

 

Szef nie musi odesłać pracownika szybciej do domu w upały

      Przepisy prawa pracy nie określają maksymalnej temperatury, przy której można pracować tylko minimalną. Taka sytuacja powoduje, że nie ma jasnych wytycznych kiedy pracodawcy powinni być zobowiązani do tego, by skierować swoich pracowników na pracę zdalną. Umownie przyjmuje się, że praca powinna być przerwana, gdy temperatura w biurze przekracza 30 stopni Celsjusza, w hali 28 stopni Celsjusza, a szczególnych przypadkach 25 stopni Celsjusza. Pracodawcy zobowiązani są do zapewnienia pracownikom nieograniczonego dostępu do zimnej wody, a w przypadku pracy plenerowej do zapewnienia im także miejsca na schronienie się

 

 - Wiele pytań do naszego stowarzyszenia to pytania właśnie o pracę zdalną lub o, to kiedy pracodawca powinien puścić pracownika do domu. Pojawiły się także skargi na pewną „niesprawiedliwość”, że np. w jednej firmie pracownicy, którzy mają klimatyzacje w biurze, pracują do 16:00, a Ci bez klimatyzacji idą do domu. O tym na pewno napiszemy osobną informację, bo to wyjątkowo ciekawa sytuacja, która się powtarza. Apelujemy do pracodawców o rozsądek i przestrzeganie przepisów prawa pracy. Troska o pracowników w upał to wyraz szacunku do ich zdrowia.

– dodaje Prezes Marczulewska. 

Drodzy pracownicy, pozostaje interweniować do skutku. Jeśli Wy nie powiecie "głośno" o rażących przypadkach zaniedbań przez pracodawców, nikt o tym wiedział nie będzie! Trzeba egzekwować swoje prawa i samodzielnie zadbać o swoje zdrowie, jeśli pracodawca tego nie robi!

***

Dostaliśmy wiele wiadomości o zaniedbaniach w tej kwestii nie tylko w powiecie sanockim. Czytelnicy również dziękują nam za poruszenie tak ważnego tematu na łamach naszego portalu - dziękujemy bardzo za miłe słowa, jesteśmy dla Was.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama