Reklama

Reklama

Przejście graniczne w Medyce, jakiego nie znamy [FOTO+VIDEO]

Opublikowano: pt, 24 kwi 2020 08:53
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pandemia COVID-19 w bezprecedensowym stopniu zmieniła obraz zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. 15 marca tymczasowo zamknięto większość przejść granicznych, w tym Medykę – najstarsze i jedno z największych w Polsce. Mimo to, podobnie jak na całym odcinku polskiej granicy także tutaj, strażnicy graniczni nieprzerwanie, wykorzystując nowoczesne technologie i tradycyjne formy służby chronią nienaruszalności granicy państwowej.

15 marca 2020 r. na mocy rozporządzenia MSWiA zawieszono ruch graniczny na wielu polskich przejściach granicznych. Na Podkarpaciu wstrzymano ruch lotniczy w Rzeszowie-Jasionce oraz odprawy na drogowych przejściach granicznych w Budomierzu, Krościenku oraz w Medyce. 


W 2019 roku granicę w Medyce przekroczyło ponad 6 mln podróżnych i około 800 tys. pojazdów. Średni ruch dobowy wyniósł ok. 16,5 tys. osób i 2,3 tys. środków transportu. Pod względem liczby odprawionych osób Medyka jest największym przejściem na granicy lądowej w Polsce, a biorąc pod uwagę wszystkie typy przejść drugim po Okęciu. Funkcjonariusze SG obsługują tutaj m.in. jedyne na polsko-ukraińskiej granicy przejście piesze (w 2019 roku odprawili 1,7 mln podróżnych przekraczających granicę pieszo) oraz ruch graniczny osób korzystających z międzynarodowych połączeń kolejowych (prawie 600 tys. odprawionych podróżnych w 2019 r.).

Tymczasowe zawieszenie ruchu granicznego w Medyce odsłoniło obraz, jakiego to najstarsze w Polsce przejście graniczne nie pamięta. Szlabany zabezpieczone betonowymi barierami, słyszalne są jedyne podmuchy wiatru oraz śpiew ptaków.

Jednak służba w PSG w Medyce to nie tylko odprawa graniczna. Tutejsi strażnicy graniczni zabezpieczają również ponad 21-kilometrowy odcinek tzw. granicy zielonej. Całodobowo, z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu, w tym m.in. pojazdów oraz wieży obserwacyjnej, kamer termowizyjnych oraz wiernie towarzyszących czworonogów zapewniają nienaruszalność granicy państwowej.

Funkcjonariusze z Medyki wspierają także placówkę w Korczowej, jak również w Sanoku (punkt kontrolny w Barwinku) i placówki na polsko-niemieckiej granicy, gdzie ze względu na pandemię została tymczasowo przywrócona kontrola graniczna.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.