Reklama

Pszczoły wracają do miast! [FOTO]

Opublikowano: wt, 6 paź 2020 13:30
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kilkadziesiąt tysięcy pszczół zamieszka w 7 pasiekach na terenie 3 miast w ramach projektu Fundacji Odzyskaj Środowisko oraz AURAEKO i CCR. Wszystkie ule zbudowano z wykorzystaniem materiałów recyklingowych. Autorem projektu ekologicznych uli oraz ich wykonawcą jest pszczelarz i grafik – Tomasz Waśkiewicz. Wiosną 2021 r. pszczoły zostaną oficjalnymi obywatelami Radomia, Częstochowy oraz Krosna.

Starożytni Grecy i Rzymianie wierzyli w dobroczynne działanie miodu. Już Hipokrates pisał, „by pokarm był lekiem, a lek pokarmem”. Taki właśnie jest miód – wykorzystywany w medycynie i kosmetologii, pozostaje skarbnicą cennych witamin i minerałów.

 


 

Nic dziwnego. Aby wyprodukować 1 kilogram miodu, rój musi zebrać nektar z około 4 milionów kwiatów i przemierzyć około 100 tysięcy kilometrów! „Miód uważany był i jest we wszystkich kulturach od Bliskiego Wschodu, Europę, na dalekich terenach Ameryki Południowej kończąc za skuteczne lekarstwo na wiele schorzeń. Już 3000 lat p.n.e. powstały pierwsze ule w starożytnej Grecji i Rzymie. A za najlepszych pszczelarzy uznawano wówczas Kreteńczyków. Ale historia nowoczesnego pszczelarstwa sięga XIX wieku, kiedy Lorenzo Langstroth zaprojektował i opatentował nowoczesny ul – od tego czasu rozpoczęła się rewolucja w hodowli pszczół” 

– tłumaczy Tomasz Waśkiewicz.


 

Niestety skażenie środowiska oraz interwencja człowieka w ekosystem sprawiły, że eksperci mówią o masowym wymieraniu pszczół. Szacuje się, że z każdą sekundą umiera w Polsce 105 pszczół”

– dodaje. Dlatego Fundacja Odzyskaj Środowisko wraz z partnerami, realizuje projekt, w którym łączy recykling z budowaniem uli.


 

Ul… pasuje jak ulał !


 

Pasieki z ulami z recyklingu powstaną w miastach, z którymi Fundacja Odzyskaj Środowisko podpisała wcześniej umowę na zbiórkę elektroodpadów. Czerwone pojemniki na zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny znajdują się już w 11 miastach na terenie całej Polski.

 

„Idea projektu Elektryczne śmieci” umożliwia mieszkańcom tych miast łatwe, szybkie i bezpłatne pozbycie się odpadów (nieużywanych telefonów, lokówek, suszarek czy radia), ale niesie ze sobą wiele wartości dodanych w postaci: zwiększenia poziomu wiedzy o szkodliwości tych odpadów oraz wezwania do odpowiedzialnego postępowania w trosce o swoje zdrowie, swoich najbliższych oraz zdrowe środowisko naturalne”

- Mówi Krzysztof Kieszkowski, z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

 

„Te miasta, które zdecydowały się na współpracę z naszą Fundacją, dodatkowo zostaną przez nas wyposażone w ekologiczne ule z pszczołami”

 

- dodaje. Oprócz oczywistych korzyści w postaci pszczół i miodu miasto zyskuje atrakcyjny obiekt, który mogą odwiedzać uczniowie, mieszkańcy i turyści.


 

Czerwony dywan? Nie! Czerwony ul!

 

 Najważniejszym wyzwaniem, przed jakim stanął projektant, było to, by ul wykorzystujący materiały z recyklingu był bezpieczny dla pszczół i gwarantował ich dobrostan. Ul, zaprojektowany dla Fundacji Odzyskaj Środowisko, posiada wszystko to, co każde standardowe mieszkanie dla pszczół, a więc: u dołu dennicę, dwa korpusy wyposażone w ramki z węzą oraz daszek.

 

Wyróżnia go piękna czerwona barwa nawiązująca do pojemników fundacji na elektroodpady oraz elementy pozyskane z recyklingu, ale całkowicie bezpieczne dla pszczół i otoczenia.”

– mówi Tomasz Waśkiewicz. Zgodnie z założeniami projektu ulom będą towarzyszyć donice z miododajnymi roślinami.


 

Na własną „miejską” pasiekę mogą liczyć miasta, które podpisały umowę z MB Recycling na bezpłatne rozmieszczenie czerwonych pojemników na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Ule z recyklingu wciąż powstają, dlatego miasta zainteresowane współpracą w dziedzinie projektu Elektryczne Śmieci, nadal mają szanse nie tylko na darmowe nowoczesne pojemniki na elektroodpady, ale także na własne pszczoły w niezwykłych czerwonych ulach.


 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.