Reklama

Sanockie swastyki [FOTO]

Opublikowano: sob, 2 sty 2021 11:22
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Felieton warszawskiego turysty i historyka na temat sanockich swastyk umieszczonych na Placu Harcerskim.

W miejscu, w którym do 2016 roku stał pomnik poświęcony żołnierzom Armii Czerwonej poległym w walkach o wyzwolenie Sanoka, nieco ponad rok temu, z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, urządzono upamiętnienie 22 Dywizji Piechoty Górskiej, której jeden z pułków stacjonował tu przed wojną, a pozostałe rozlokowane były w Przemyślu i Samborze.

Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że na kamiennej ścianie u stóp góry parkowej zawisł cały rząd pokaźnych... swastyk. Nie są to wprawdzie egzemplarze godła nazistowskiego, tylko odznaki, którymi posługiwała się wspomniana dywizja i poszczególne jej formacje. Miłośników i znawców wojskowości one nie zaskakują, jednak przeciętnego zjadacza chleba mogą razić.

„Hinduski symbol szczęścia” nabrał po ostatniej wojnie złowrogiego znaczenia i eksponowanie go w przestrzeni publicznej, nawet w formach odbiegających od klasycznego kształtu hakenkreuza, jest moim zdaniem niestosowne. Gdy posługiwało się nim nasze wojsko, ze szczególnym upodobaniem jednostki górskie, wśród górali bowiem swastyka była bardzo popularna, nikomu ten znak źle się nie kojarzył. Dziś jest wyjątkowo mocno stygmatyzowany i nie powinien wychodzić poza muzea i historyczne publikacje.

Biedni żołnierze radzieccy, którzy ginęli, wypierając z Sanoka nazistowskie bestie, i grzebani byli na zboczach góry parkowej, muszą przewracać się w grobach, gdy społeczeństwo miasta, w którym padli w boju, najpierw wyparło się pamięci o nich, a następnie urządziło sobie w przestrzeni publicznej ołtarz pełen swastyk, pod którymi składane są kwiaty i zapalane znicze.

Powie ktoś, że Armia Czerwona też była najeźdźcą, bo przyniosła nam na bagnetach komunizm, a góralskie swastyki to nasza tradycja? No cóż, jeżeli ktoś stawiałby znak równości między Generalnym Gubernatorstwem, z jego obozami zagłady i totalnym zniszczeniem kraju, oraz PRL-em z jego opresją polityczną i mizerią gospodarczą, to obnażałby swą głęboką ignorancję i obrażał pamięć milionów ofiar hitleryzmu. Pamięć tę depczą też swastyki, bez względu na ich kształt i proweniencję. To symbol jednoznacznie i wieczyście skompromitowany.

 

Krzysztof Czubaszek zajmuje się badaniem historii Żydów z miasta Łupków, z którego pochodzi. W latach 2017-2019 pełnił funkcję burmistrza Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy. Wsławił się m.in. tym, że egzekwował zaległy podatek od Klubu Legia. Za to prokuratura w Warszawie postawiła mu zarzuty, w związku z czym podał się do dymisji. Ostatecznie sąd oczyścił go z zarzutów. Aktualnie Krzysztof Czubaszek jest naczelnikiem Wydziału Kultury i Promocji UD Śródmieście m.st. Warszawy. 

 

Krzysztof Czubaszek

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (3)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +6 / -5

  Fred

  Bo armia radziecka była najeźdźcą w 1939 roku, mordowała, zamęczyła i wywoziła na Syberie miliony Polaków. W 1945 też nie było to wojsko jakie znamy z Czterech pancernych. Bandy rabusiów, których trzeba było się bać nie mniej niż niemców, rabunki, gwałty i wywózki na wschód.

 • rok temu | ocena +10 / -4

  Kamil

  Moje zdanie jest zupełnie odmienne. Symbol ten jest stary jak cała cywilizacja człowieka i patrzenie na niego jedynie przez pryzmat wydarzeń II wojny światowej jest ignorancją. Dlaczego mamy porzucać pamięć historyczną o 22 Dywizji Piechoty Górskiej z powodu powszechnych skojarzeń? Lepiej będzie gdy ten "przeciętny zjadacz chleba" zainteresuje się ... Rozwiń

 • rok temu | ocena +7 / -12

  Irena

  Bardzo dobry tekst. To nie tylko moje zdanie. Niektórzy Sanoczanie też są takiego zdania.