Reklama

Reklama

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Sanoku

Opublikowano: wt, 29 gru 2020 07:00
Autor: | Zdjęcie: Starostwo Powiatowe w Sanoku

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Sanoku  - Zdjęcie główne

foto Starostwo Powiatowe w Sanoku

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wczoraj (28 grudnia) w Sanoku rozpoczęły się szczepienia przeciwko COVID-19. W pierwszym terminie skorzysta z nich 75 pracowników SPZOZ w Sanoku.

Reklama

Pierwszą chętną, która poddała się szczepieniu była lek. Eliza Radzik, specjalista chorób wewnętrznych i endokrynologii. Zarówno sanoccy lekarze, jak i pielęgniarki zgodnie przyznają, że szczepienie jest bezpieczne, bezbolesne i skuteczne, dlatego należy się na nie koniecznie zdecydować.

– To właśnie dzięki szczepieniom wiele chorób zakaźnych przeszło już do historii – przekonuje lek. Renata Kornasiewicz-Dubiel, ordynator Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego w SPZOZ w Sanoku. – Nie należy bać się skutków ubocznych, ponieważ prace nad obecną szczepionką rozpoczęły się przy okazji poprzednich epidemii, które miały miejsce kilkanaście lat temu. Szczepiąc się, możemy być niemal pewni, że uda nam się ochronić przed zakażeniem.

Lekarka apeluje również do ozdrowieńców, aby się zaszczepili, ponieważ w ten sposób zwiększą liczbę przeciwciał oraz wzmocnią swoją odporność.

Na Podkarpaciu pierwsze szczepienia rozpoczęły się 27 grudnia. Łącznie 525 dawek szczepionek otrzymało pięć szpitali: w Sanoku, Rzeszowie, Łańcucie, Dębicy i Przemyślu.

Obecnie szczepią się osoby z tzw. grupy 0, a więc pracownicy szpitali węzłowych i podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych, pracownicy domów pomocy społecznej oraz miejskich ośrodków pomocy społecznej, pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki, pracownicy uczelni medycznych oraz studenci kierunków medycznych.

Do grupy „zero” zalicza się także personel niemedyczny pracujący w wymienionych podmiotach, czyli administracyjny i pomocniczy, bez względu na formę zatrudnienia (również wolontariusze i stażyści).

Od 15 stycznia rozpoczną się zapisy dla pozostałych chętnych na szczepionkę.

W kolejnym etapie ze szczepień skorzystają pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe oraz nauczyciele.

Szczepienia będą przebiegać zgodnie z harmonogramem uzgodnionym w ramach Narodowej Strategii Szczepień.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Sanoku

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 10 miesięcy temu | ocena +2 / -0

    jan

    Skąd wiadomo że szczepionka jest bezpieczna, jak jest jeszcze w fazie badań. Nie byla przebadana na osobach powyżej 55 roku życia.