Reklama

Terytorialsi z Podkarpacia zasilą energią Zagórz i Ustrzyki Dolne

Opublikowano: sob, 22 cze 2019 21:40
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W ramach ćwiczenia „PRZYJAZNA ENERGIA” 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej w dniach 25-26 czerwca 2019 r. uruchomi na bazie swojego sprzętu awaryjne zasilanie w miejscowościach Ustrzyki Dolne i Zagórzu. To pierwsze takie ćwiczenie na Podkarpaciu, w którym zostanie wykorzystana Kontenerowa Elektrownia Polowa dla potrzeb lokalnej społeczności.

W czasie szkolenia podkarpaccy terytorialsi 25 czerwca br. już o godz. 6.00 uruchomią awaryjne zasilanie w dwóch bieszczadzkich miejscowościach. W Zagórzu zasilą Przychodnię Zdrowia, Pocztę Polską, Dom Kultury, budynki  użyteczności publicznej oraz kilka obiektów handlowych, natomiast
w Ustrzykach Dolnych Państwową Straż Pożarną, budynek urzędu miasta oraz placówki handlowe.

- Wybór miejsca i czasu nie jest przypadkowy. W ostatnim okresie zmienna sytuacja pogodowa na terenie województwa lubelskiego i podkarpackiego wymusiła zorganizowanie i przeprowadzenie szkolenia epizodycznego z zakresu zabezpieczenia zagrożonych miejscowości na skutek wystąpienia zakłóceń w dostawie energii elektrycznej – powiedział dowódca brygady płk Dariusz SŁOTA. Chcemy sprawdzić nasze możliwości sprzętowe a zarazem zapewnić lokalną społeczność, że mogą na nas liczyć w trudnych chwilach – dodaje płk Słota.

Zdolności w zakresie zwalczania skutków katastrof i klęsk żywiołowych uwzględniono już na wstępie projektowania Wojsk Obrony Terytorialnej. Ćwiczenie pk. „PRZYJAZNA ENERGIA” 3. Podkarpacka Brygada OT realizować będzie wspólnie z PGE S.A. Dystrybucja Rzeszów oddział w Sanoku przy wsparciu burmistrzów Ustrzyki Dolne i Zagórza.

Kontenerowa Elektrownia Polowa (KEP 900) jest podstawowym lub awaryjnym źródłem energii elektrycznej. W skład zestawu wchodzą dwa Zespoły Spalinowo Elektryczne ZSE-250 kW, Zespół Spalinowo Elektryczny ZSE-400 kW, kontener techniczny oraz zestaw do rozbudowy linii energetycznych ZRL-1. Całość elementów może pracować synchronicznie lub też samodzielnie stanowiąc odrębne źródła zasilania. Zespoły Spalinowo Elektryczne przystosowane są do pracy na wolnym powietrzu oraz do przewożenia wszystkimi rodzajami transportu: drogowym, kolejowym, morskim i powietrznym. Zestawy takie znajdują się na wyposażeniu brygad OT i mogą być łączone tak by zwielokrotniać dostarczaną moc.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. Obecnie liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyła już 20 tys. żołnierzy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.