Reklama

UWAGA PROTEST! Czy mieszkańcy podsanockich wiosek obronią swój „kawałek ojczyzny”?

Opublikowano: ndz, 25 lip 2021 06:00
Autor:

UWAGA PROTEST! Czy mieszkańcy podsanockich wiosek obronią swój „kawałek ojczyzny”? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nie ustają głosy sprzeciwu wobec planowanego rozszerzenia granic Sanoka kosztem sąsiednich wsi. Mieszkańcy Zabłociec, Trepczy i Bykowiec we wspólnie nagranej piosence zobrazowanej teledyskiem postulują o pozostawienie im ich „kawałka ojczyzny". Czy Rząd wysłucha protestujących, którzy zostali zignorowani przez władze lokalne i wojewódzkie?

Teledysk do piosenki pt. „Nasz kawałek ojczyzny" w serwisie Facebook i YouTube dotarł łącznie do ponad pięćdziesięciu tysięcy odbiorców. Wywołuje też reakcje internautów w postaci licznych udostępnień i komentarzy. Autorzy piosenki chcą w ten sposób ponownie zwrócić uwagę organów decyzyjnych na problem poszerzenia granic Sanoka.

Wiosną tego roku w konsultacjach społecznych mieszkańcy sołectw w przeważającej większości zagłosowali za pozostaniem w administracji Gminy Wiejskiej Sanok. Przy frekwencji wynoszącej w tych wsiach średnio powyżej 70% przeciwko przyłączeniu do miasta zagłosowało kolejno 98,88% (Bykowce), 99% (Trepcza) i 97,06% (Zabłotce).

Mimo wyników konsultacji wojewoda podkarpacka, Ewa Leniart pozytywnie zaopiniowała przyłączenie dwóch z trzech sołectw - Bykowce i Zabłotce. Inną opinię na temat zmian granic administracyjnych Sanoka mają organizacje samorządowe: Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej oraz Związek Powiatów Polskich. Obydwie opowiedziały się przeciwko tej inicjatywie.

Natomiast Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST) podczas posiedzenia z 22 lipca w związku z dużymi różnicami zdań, nie zajęła stanowiska dotyczącego projektu poszerzenia granic administracyjnych Sanoka. Opinia KWRiST – organu pomocniczego Rady Ministrów, który służy wypracowaniu wspólnego stanowiska Rządu i samorządów terytorialnych – jest istotnym, lecz nie decydującym głosem w sprawie. Ostateczna decyzja należy do Rady Ministrów i ma zapaść do końca lipca bieżącego roku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (3)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 4 miesiące temu | ocena +5 / -0

  Trepczak

  Sanok bez wiosek nie będzie istniał i odwrotnie. Najważniejsza była trepcza, a tak Sanoczanie utrzymują gminę wiejską płacąc za oczyszczalnię. Paradoks, miasto płaci wsi za wodę i oczyszczalnię którą sami sobie wybudowali i utrzymują...

 • 4 miesiące temu | ocena +1 / -7

  Głos mieszkańców

  Desperackie, aroganckie, egoistyczne przyłączanie wiosek do Sanoka to nic innego jak szukanie kasy przez obecnego włodarza. Mieszkańcy Sanoka dzielą sie na dwie grupy: mądrzy i ci którzy oddali głos na T.M.

 • 4 miesiące temu | ocena +7 / -2

  Mała ojczyzna

  Zdecydowanie Sanok to nasza mała ojczyzna. I nic tu kosztem wiosek nie jest robione, gdyż zmiana poprawi sytuację tych wiosek, zwłaszcza że od dawna są rozwijane przez Sanok.