Reklama

Reklama

UWAGA! Zmiany w naziemnej telewizji cyfrowej. Jak nie stracić sygnału?

Opublikowano: śr, 23 cze 2021 04:35
Autor: | Zdjęcie: archiwum

UWAGA! Zmiany w naziemnej telewizji cyfrowej. Jak nie stracić sygnału? - Zdjęcie główne

foto archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Urząd Komunikacji Elektronicznej ostrzega, że wkrótce zmieni się standard „naziemnej cyfrówki”. A nie każdy telewizor temu podoła.

Reklama

 

Kupując nowy telewizor upewnij się, że będzie on poprawnie odbierać treści nadawane w standardzie DVB-T2 z kodekiem HEVC.

– uczula UKE, zapowiadając zmianę standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce.

Zajdzie to już w drugim kwartale przyszłego roku i może sprawić, że część widzów nie będzie mogła oglądać swoich ulubionych programów. Eksperci urzędu wyjaśniają, że zamiana „nie powinna” spowodować konieczności wymiany anteny, ale może pojawić się potrzeba zmiany jej kierunku odbioru. Dodatkowo trzeba sprawdzić, czy telewizor jest dostosowany do nowego standardu.

O co dokładnie chodzi?

„Stosowane będzie kodowanie obrazu zgodnie ze standardem HEVC (występującym także pod nazwą H.265 lub MPEG-H część 2). Warto zapamiętać te nazwy, ponieważ tylko telewizory zdolne zdekodować tak skompresowany obraz będą w stanie poprawnie odbierać programy telewizyjne nadawane drogą naziemnej telewizji cyfrowej.” – wyjaśnia UKE i przyznaje, że wiele dostępnych na rynku odbiorników telewizyjnych, jest już wyposażonych w dekoder DVB-T2, a jednak mogą one odczytać jedynie obraz zakodowany zgodnie ze starszym standardem. „Te telewizory po wprowadzeniu w Polsce standardu transmisji DVB-T2/HEVC przestaną 'rozpoznawać' nadawane treści.” – uczulają urzędnicy.

Jak sprawdzić?

Dlatego kupując nowe urządzenie, najlepiej sprawdzić, czy będzie dekodował sygnał DVB-T2 z kodekiem HEVC i dodatkowo przetwarzał dźwięk zakodowany zgodnie ze standardem E-AC-3 (zwanym też Dolby Digital Plus lub DD+). Dobrze jest też pod tym kątem sprawdzić telewizor, który ma się w domu. Jak przetestować swój sprzęt? Już teraz zostały uruchomione testowe programy, nadawane w nowym standardzie. Aby sprawdzić urządzenie, trzeba polecić mu wyszukać nowe kanały. Jeśli je wyłapie, to wszystko jest w porządku. „Na testowym multipleksie Telewizji Polskiej poszukaj takich kanałów jak TVP  Dokument, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Polonia i TVP Rozrywka, a na testowym multipleksie TVN-Discovery wyszukaj TVN HD, TVN7 HD, TTV, TVN Fabuła i Metro.” – podpowiada UKE.

Jeśli to nie przyniesie efektu, należy dokupić zewnętrzny dekoder, który kosztuje około 100 zł.

Po co to wszystko?

Dzięki zmianom użytkownik telewizji naziemnej otrzyma więcej programów w lepszej jakości obrazu i dźwięku. Wszystkie będą nadawane w jakości HD. Będzie także możliwa usługa telewizji hybrydowej HbbTV, czyli m.in. wyświetlanie dodatkowych informacji o aktorach grających w filmie, składach drużyn piłkarskich czy też możliwość zakupu produktów podczas ich prezentacji od razu z poziomu telewizora.

 

News4Media

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (9)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 4 miesiące temu | ocena +6 / -0

  Twój nick

  I po co to wszystko? Jak i tak nie ma co oglądać, zewsząd tania propaganda i rozrywka i to w przerwach na reklamy.

 • 4 miesiące temu | ocena +4 / -4

  Adamo

  Już widzę tv rydzykową w HD... On jeszcze nadaje sygnał na poziomie jakościowym magnetowidu...

  • 4 miesiące temu | ocena +0 / -0

   Api

   Coś ci się niepodoba

 • 4 miesiące temu | ocena +4 / -2

  miszcz

  Tytuł taki, jakby jutro mieli wyłączyć sygnał...

 • 4 miesiące temu | ocena +4 / -0

  Kuba 13

  Akurat nie oglądam więc nie martwię się 👍🙂

 • 4 miesiące temu | ocena +5 / -1

  Marek

  I znowu coś sobie wymyślili w uni a człowiek za to płaci i co telewizory kilku letnie na złom albo kupić dekoder i znowu dodatkowe kable i piloty .

  • 4 miesiące temu | ocena +2 / -13

   Jack

   To nie umie tylko Rząd PIS zmienia .Czytaj ze zrozumieniem. Każdy nowo kupiony tv telefon czy też komputer laptop radio jest obciążone podatkiem audio niedawno uchwalony przez PIS.SprWdź A potem pisz komentarze.To jest następny podatek wprowadzony po cichu w noc ym głosowaniu i nazwany nie podatkiem tylko opłatą .Ładniej brzmi no nie?

  • 4 miesiące temu | ocena +4 / -0

   europolitan

   Czyli jednak lepiej oglądać telewizję przez internet. Najlepiej jeszcze na ruskich listach iptv, bo najlepiej działają.

 • 4 miesiące temu | ocena +3 / -2

  Telemaniak

  Ohoho, to nie długo dekodera satelitarnego nie trzeba będzie kupywać....