Reklama

W ciągu kilku miesięcy na rynek trafi mobilny hotspot 5G

Opublikowano: pt, 1 mar 2019 12:18
Autor:

W ciągu kilku miesięcy na rynek trafi mobilny hotspot 5G - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Sieć 5G zapewni mobilny dostęp do internetu z wartościami charakterystycznymi dla internetu szerokopasmowego. 5G zapewni znacznie szybsze przesyłanie danych, znacznie większą pojemność danych, lepszy zasięg i mniejsze opóźnienia niż 4G.

Tylko do połowy stycznia 2019 roku już ponad 200 operatorów w 83 krajach rozpoczęło inwestycje w sieć 5G. W ciągu kilku miesięcy na rynek trafi HTC 5G Hub, pierwszy zgodny z siecią 5G bezprzewodowy punkt dostępu do internetu. Hotspot zapewnia olbrzymią przepustowość, szybkość rzędu kilku gigabitów i niskie opóźnienia. Urządzenie ma się też stać bezprzewodowym transmiterem danych dla gogli VR.

– 5G Hub to nowe urządzenie ogłoszone właśnie przez HTC, które trafi na rynek w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Urządzenie nie tylko zapewni użytkownikom łączność w standardzie 5G, lecz także pozwoli zaprezentować scenariusze i metody wykorzystania tej technologii w realnych sytuacjach. Przyczyni się to do żywszego zainteresowania wielu firm szybkością łącza w tym standardzie – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Innowacje podczas targów Mobile World Congress w Barcelonie Marko Savkovic z HTC.

Sieć 5G ma zrewolucjonizować dostęp do internetu, przyspieszyć rozwój internetu rzeczy oraz inteligentnych miast. Według raportu GSMA w połowie stycznia 2019 roku już 201 operatorów w 83 krajach rozpoczęło inwestycje w 5G, przeprowadziło weryfikację techniczną i  testy przedkomercyjne. W Polsce sieć 5G jest jeszcze mało dostępna, ale sytuacja szybko się zmienia.

HTC z nowym urządzeniem jest już gotowy na przyszłość. To znacznie więcej niż zwykły hotspot, raczej przenośne centrum multimedialne najnowszej generacji. Zapewni dostęp do 5G dla 20 urządzeń, a dzięki wbudowanemu akumulatorowi jest urządzeniem w pełni mobilnym.

– Jeśli wybierasz się w podróż ze znajomymi, wystarczy, że zabierzesz ze sobą takie urządzenie, a w każdej chwili natychmiast uzyskasz połączenie ze swoją siecią, bez względu na to, czy akurat jesteś w parku w Barcelonie, w Paryżu czy w Warszawie. Dlatego tak ważne było dla nas stworzenie urządzenia, które jest zarówno stacjonarne, jak i mobilne – tłumaczy Marko Savkovic.

Jakość połączenia i minimalne opóźnienia sprawiają, że urządzenie nie ustępuje zwykłym połączeniom kablowym. HTC-5G będzie w stanie zastąpić obecny router WiFi i połączenie przez kabel. HTC podaje, że urządzenie ma się stać bezprzewodowym transmiterem danych dla gogli VR, będzie więc przyszłością gier online. W niedalekiej przyszłości ma się stać elementem wyposażenia mobilnych biur. Sprzęt ma być też gotowy do pełnienia roli głosowego asystenta. Ma też sobie radzić z wideo w 4K.

– Dzięki 5G możemy osiągnąć szybkości przekraczające 2 Gb/s. Choć obecnie jesteśmy już w stanie uzyskać nawet 4 Gb/s, to trzeba podkreślić, że sama prędkość to za mało, by zrozumieć, co takiego wyjątkowego drzemie w standardzie 5G – wskazuje Marko Savkovic. – Opóźnienie jest tak małe, że umożliwia użytkownikowi interakcję w trybie VR, nawet wówczas, gdy nasze urządzenie VR działa na Androidzie. Nie ograniczamy się więc do podawania wyników testów szybkości, tylko prezentujemy realne zastosowania 5G – twierdzi.

Na poziomie podstawowym 5G zapewni znacznie szybsze przesyłanie danych, znacznie większą pojemność danych, lepszy zasięg i mniejsze opóźnienia lub szybszy czas odpowiedzi niż 4G. Ta kombinacja elementów wykracza poza usprawnienie naszego własnego wykorzystania smartfonów. Umożliwi stworzenie w pełni inteligentnego miasta. Wykorzystując czujniki danych, inteligentne technologie miejskie będą w stanie reagować w czasie rzeczywistym na codzienne wydarzenia.

– 5G można wykorzystać również w treściach edukacyjnych i B2B, m.in. na rynku nieruchomości, w medycynie czy nawet w wirtualnych muzeach. Niekoniecznie musi to być rzeczywistość wirtualna, chociaż stanowi ona znakomity przykład, że niskie opóźnienia występujące w sieci 5G pozwalają na uzyskanie lepszej interaktywności – tłumaczy ekspert.

Z danych Intela wynika, że do 2020 roku do sieci komórkowych na całym świecie zostanie podłączonych 50 mld urządzeń, a dużą część komunikacji przejmą maszyny. Aby sieć komórkowa mogła wytrzymać ciężar inteligentnego miasta przyszłości, potrzebuje szybkiej, elastycznej i stabilnej sieci komórkowej, która poradzi sobie z ogromną liczbą danych.

– W zasadzie 5G znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagany jest łatwy i szybki dostęp. Największa bolączką 4G nie były niedostatki prędkości, tylko wartość opóźnienia. Dzięki szybkości dostępu w standardzie 5G zbliżamy się do prawdziwie szerokopasmowego łącza, które może być oparte na kablu lub światłowodzie poprowadzonym do salonu, ale może być też w pełni mobilne – przekonuje Marko Savkovic.

HTC 5G Hub trafi do sprzedaży w II kw. 2019 roku, także w Europie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (4)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 3 lata temu | ocena +4 / -4

  Sanoczanin

  5nYE_F8blUA wkleić to na Youtube , bo o tym mowa poniżej. Pan Edward Lis z NIK podczas wystąpienia powiedział, że kontrolowana stacja bazowa miała w Krakowie przekroczoną 800 razy normę promieniowania. Jeśli ktoś myśli, że 5G , WiFi itd. jest bezpieczne oraz że jest nad tym jakikolwiek nadzór to jest w błędzie skoro wykazuje to sam NIK, że operato... Rozwiń

 • 3 lata temu | ocena +7 / -7

  Sanoczanin

  Panie Savkovic, niech się Pan douczy o szkodliwości PEM (promieniowania pola elektromagnetycznego) szczególnie mikrofalowego jakim jest też 5G. Ignoranci nie wiedzą że 5G to promieniowanie mikrofalowe tak groźne, że Onkologia w Brzozowie będzie musiała wystawiać łóżka na parkingu żeby zmieścić nowych pacjentów z nowotworami. Polecam: 5g info pl ... Rozwiń

  • 3 lata temu | ocena +1 / -1

   MJ

   Szanowny Panie z grona "naukowego" pragnę zaznaczyć, że promieniowanie NIE JEST JONIZUJĄCE (!). Nie istnieją potwierdzone naukowo dowody na temat potencjalnej szkodliwości technologi 5G. Pańskie źródła na pewno nimi nie są. Życzę Panu nabycia umiejętności rozpoznawania rzetelnych informacji. Szkodliwość zależy od mocy, która w tym przypad... Rozwiń

   • 3 lata temu | ocena +6 / -6

    Sanoczanin

    Proszę pokazać potwierdzone naukowo dowody, że 2G, 3G, 4G, 5G, WiFi, Bluetooth, Telefony z bazą DECT, mierniki energii smatr Meter, itd są bezpieczne dla zdrowia.A to wszystko mikrofale. Proszę sobie zobaczyć: bioinitiative org / bibliography (oczywiście bez spacji.) to są prace naukowe o szkodliwości działania promieniowania mikrofalowego. Cza... Rozwiń