Reklama

W Dolinie Śmierci

Opublikowano: ndz, 16 paź 2016 05:00
Autor:

W Dolinie Śmierci - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Operacja dukielsko-preszowska z 1944 roku jest jedną z największych bitew końca II wojny światowej. Jej historia zapisana krwią i śmiercią toczyła się na naszej ziemi i na oczach naszych przodków. Dzisiaj o tamtych zdarzeniach przypominają tylko mogiły i pomniki upamiętniające tysiące poległych w walce.

W lipcu 1944 roku na Duklę natarły wrogie wojska 1 Frontu Ukraińskiego, który wcześniej odniósł zwycięstwo nad III Rzeszą na Wołyniu. Niemcom w tamtym czasie nie wiodło się najlepiej na polu bitwy. Wieści o ich porażkach budziły niepokój u Słowaków, ich nieformalnych sprzymierzeńców, którzy od 1939 roku znajdowali się pod wpływami Hitlera. Na czele władzy słowackiej stał wówczas Józef Tiso, ksiądz-nazista, nawołujący do wystąpienia zbrojnego przeciw swemu ciemiężcy. 29 sierpnia na Słowacji wybuchł bunt zapoczątkowujący powstanie, któremu z pomocą miała przyjść Armia Rosyjska i jej zjednoczone siły. Ich celem było zdobycie przejścia granicznego w Karpatach prowadzącego na teren Słowacji i ulokowanie tam sowieckich oddziałów i udzielenie pomocy w zrywie przeciw Niemcom. Te wydarzenia stały się przyczyną bitwy o Przełęcz Dukielską. Była to tzw. operacja dukielsko-preszowska (inaczej karpacko-dukielska), która rozpoczęła się we wrześniu 1944 roku i trwała trzy miesiące.

Więcej w 41 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.