Reklama

W gminie sanockiej posadzono miododajne drzewa i krzewy [ZDJĘCIA]

Opublikowano: czw, 4 lis 2021 18:12
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W tym roku Samorząd Województwa Podkarpackiego zakupił 6 tys. sztuk drzew i krzewów miododajnych, takich jak: lipa, klon, robinia akacjowa, pęcherznica kalinolistna, świdośliwa, tamaryszek, irga błyszcząca, tawuła szara. Gmina Sanok po raz drugi wzięła udział w akcji i zasadziła drzewa i krzewy.

W dniu 12 października, przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, miało miejsce symboliczne przekazanie roślin miododajnych przedstawicielom Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie oraz jednostek samorządowych z terenu naszego województwa. 

 

Drzewa i krzewy miododajne

Sadzonki  drzew i krzewów przekazał  Stanisław Kruczek – Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego oraz Adam Skiba – Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.  Wojewódzki Związek  Pszczelarzy reprezentował jego prezes – Tadeusz Dylon. W przekazaniu sadzonek wziął również udział Piotr Kędrek – Dyrektor Departamentu Rolnictwa, Geodezji i Gospodarki Mieniem, który koordynuje to działanie.

Wszystkie podmioty, które zadeklarowały odbiór sadzonek, mogły tego dokonać w terminach ustalonych z dostawcą. Realizacja kampanii oraz jej szeroki zasięg są możliwe w dużej mierze dzięki dotacjom pozyskiwanym z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, które stanowią nawet do 90 % kosztów zadania. W bieżącym roku dotacja ta wyniosła 75 tys. złotych.

To dla naszego środowiska

Nasze środowisko wymaga ciągłej troski, a sadzenie roślin miododajnych jest jednym z jej przejawów. Świadomość społeczna dotycząca stanu środowiska naturalnego jest coraz większa, jednak wymaga ciągłego pogłębiania. Sadzenie drzew i krzewów miododajnych odbywa się zwykle przy udziale mieszkańców gmin w ramach tak zwanego „czynu społecznego”. Często sami włodarze gmin swoją postawą dają przykład innym. W sadzeniu uczestniczą strażacy, nauczyciele, dzieci i młodzież szkolna. Wydarzenie to staje się okazją do wspólnej pracy na rzecz ochrony przyrody, co bardzo zapada w pamięć i stanowi najlepszy rodzaj edukacji – przez działanie.

Gmina Sanok również sadziła

Gmina Sanok po raz drugi wzięła udział w akcji „Sadzenia drzew i krzewów miododajnych, sposobem na ochronę bioróżnorodności w województwie podkarpackim.” Dzięki uprzejmości Samorządu Województwa Podkarpackiego na terenie naszej gminy posadzono 30 sztuk sadzonek drzew miododajnych oraz 20 sztuk sadzonek krzewów miododajnych, w tym:

 • lipa 14 sztuk
 • klon jawor 3 sztuki
 • robinia akacjowa 13 sztuk
 • tamaryszek 5 sztuk
 • pęcherznica kalinolistna 8 sztuk
 • świdośliwa 4 sztuki
 • irga błyszcząca 3 sztuki

W dniach 16.10.2021 r. – 29.10.2021 r. sadzonki drzew i krzewów zostały posadzone na działkach gminnych przy Szkole Podstawowej w miejscowości Dobra, przy Wiejskich Domach Kultury w miejscowościach Wujskie i Stróże Małe oraz przy EKO ALTANIE, która powstała w ramach projektu „Budowa ogólnodostępnej EKO ALTANY wyposażonej w elementy małej architektury oraz przyjazne przyrodzie zagospodarowanie przestrzeni” w miejscowości Liszna.

Mamy nadzieję, że w przyszłości drzewa i krzewy przyczynią się do ochrony bioróżnorodności oraz staną się ozdobą miejsc użyteczności publicznej, z których korzystają mieszkańcy naszej gminy.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • miesiąc temu | ocena +0 / -0

  ble ble

  wiekszosc z tych gat to gat obce, czyli wpowadzamy do naszego srodowiska obce gat , ktore moga poszerzyć wystepowania i wypierac gat rodzime...i choc od dawna mamy te rosl w ogrodach to jednak osoby zaangazowane w akcje zwlaszca organizatorzy (naukowcy) powinni miec to na uwadze :)

 • miesiąc temu | ocena +0 / -1

  Jeszcze 2 lata

  My mieszkańcy Sanoka też mieliśmy palmę miododajną ale woda zabrała na nową nas nie stac