reklama
reklama

Wiesz jak zachować się podczas spotkania z dziką zwierzyną?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Wiesz jak zachować się podczas spotkania z dziką zwierzyną? - Zdjęcie główne

foto archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W trakcie wakacji większość z nas chętnie będzie spędzała czas na łonie natury. Może zdarzyć się tak, że nasze drogi przetną się ze ścieżkami dzikich zwierząt. Podpowiadamy, jak należy się wtedy zachować.
reklama

Jeżeli wybieramy się do lasu, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że jest to dom dzikich zwierząt. Zazwyczaj trzymają się one z dala od szlaków turystycznych i intensywnie uczęszczanych przez ludzi ścieżek, ale może się zdarzyć, że spotkamy je na swojej drodze. Co wtedy zrobić? Przede wszystkim zachować spokój i starać się powoli oddalić z tego miejsca. Warto uważać, by zwierzęcia po prostu nie wystraszyć, ani nie wykonywać ruchów, które mogłoby wyglądać dla niego jak atak.

Jeśli na spacer udajemy się z psem, ważne jest, by trzymać go na smyczy. Zdarzają się przypadki, że to właśnie psy są atakowane przez dziki lub inne zwierzęta leśne. Głównie dlatego, że biegający luzem pupil zbliża się do zwierzyny, oszczekuje ją, w wyniku czego pada ofiarą ataku.

Trzeba również pamiętać, aby nie dotykać, a przede wszystkim nie zabierać ze sobą młodych zwierząt. Choć mogą wyglądać na porzucone przez swoich rodziców, wcale tak nie musi być.

 

Nie należy zbytnio zbliżać się do takich zwierząt, dotykać ich i pod żadnym pozorem zabierać ich z lasu. Pozostawianie młodych zwierząt samych, np. zajęcy, saren czy dzików, to nie brak dbałości o potomstwo ze strony rodziców, ale wręcz przeciwnie - objaw troski o ich byt. To wypracowana przez zwierzęta strategia przetrwania: młode zwierzę nie wydziela intensywnego zapachu, więc nie wyczują go drapieżniki, mało się porusza i ma maskujące ubarwienie, co zapewnia mu ochronę. Ciągła obecność dorosłych zwierząt w pobliżu zagraża młodym i ściąga uwagę drapieżników. Matka dyskretnie obserwuje młode, a zbliża się do nich tylko na czas karmienia.

- czytamy w zaleceniach wydanych przez Lasy Państwowe.


W przypadku podejrzenia, że zwierzę jest ranne lub chore, niezwłocznie trzeba skontaktować się z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii, Strażą Miejską, Policją lub inną organizacją zajmującą się ochroną zwierząt.



Źródło: News4Media

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama