reklama
reklama

XIII Młodzieżowa Parada Niepodległości w Sanoku - historia żywa na ulicach miasta

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: M.Korzeniowska

XIII Młodzieżowa Parada Niepodległości w Sanoku - historia żywa na ulicach miasta - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
51
zdjęć

Parada Niepodległości | foto M.Korzeniowska

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości 25 kwietnia 2024 roku, Sanok stał się żywym muzeum historii Polski. Na sanockim rynku rozpoczęła się XIII edycja Młodzieżowej Parady Niepodległości, podczas której młodzież z lokalnych szkół zaprezentowała ważne epizody z dziejów naszego kraju. Wydarzenie to przyciągnęło liczne tłumy mieszkańców oraz turystów, którzy mogli podziwiać kreatywne prezentacje przygotowane przez uczniów.
reklama

25 kwietnia 2024 roku, sanocki rynek zamienił się w żywą scenę historyczną podczas XIII Młodzieżowej Parady Niepodległości. Młodzież z różnych szkół miasta zaprezentowała kluczowe epizody z polskiej historii, zarażając zgromadzonych widzów pasją do przeszłości. Wydarzenie to, przyciągnęło liczne tłumy mieszkańców oraz turystów, którzy mogli podziwiać kreatywne i przemyślane prezentacje.

 

Każda ze szkół miała za zadanie przybliżyć inne ważne wydarzenia. Szkoła Podstawowa nr 1 przygotowała inscenizację "Obiady czwartkowe", a Szkoła Podstawowa nr 2 wcieliła się w rolę kurierów tatrzańskich. Szkoła Podstawowa nr 9 oraz I Liceum Ogólnokształcące zaprezentowały tematy związane z kulturą w walce o zachowanie polskości oraz aresztowaniem obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego opowiedzieli o Dniu Flagi, natomiast Zespół Szkół nr 1 przybliżył postać Władysława Jagiełły i Elżbiety Gronowskiej. Zespół Szkół nr 2 oraz nr 3 przedstawili współczesne tematy związane ze wstąpieniem Polski do UE i powstaniem warszawskim, a Zespół Szkół nr 5 skupił się na Białym marszu papieskim.

Po prezentacjach, uczestnicy parady, prowadzeni przez Mażoretki SUNSHINE Besko i Orkiestrę Dętą OSP z Beska, przeszli ulicami Sanoka pod pomnik Synom Ziemi Sanockiej. Tam miało miejsce uroczyste ogłoszenie wyników konkursu, które dokonało jury w składzie:

  • Marcin Krowiak i Alicja Typrowicz z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku,
  • Jarosław Serafin i Paweł Skowroński z Muzeum Historycznego w Sanoku,
  • Leszek Puchała i Krzysztof Banach z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku,
  • Wiesława Skorek z Młodzieżowego Domu Kultury w Sanoku,
  • Krzysztof Kaczmarski z Instytutu Pamięci Narodowej oddział Rzeszów,
  • Agnieszka Kornecka-Mitadis ze Starostwa Powiatowego.

Jury, po dokładnym rozważeniu wszystkich prezentacji, przyznało pierwsze miejsce Szkoła Podstawowej nr 2 za przedstawienie historii kurierów tatrzańskich, a wśród szkół ponadpodstawowych zwyciężył Zespół Szkół nr 1.

Zakończenie parady upamiętniło złożenie wieńca w hołdzie Bohaterom Walk o Niepodległość oraz wspólne odśpiewanie hymnu narodowego. Organizatorzy zaprosili także uczestników na piknik historyczny na dziedzińcu zamkowym, gdzie odbyły się pokazy szermierki, warsztaty łucznicze, a SCUTUM przedstawiła pojedynek szlachecki oraz pogadankę historyczną.

Dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji, XIII Młodzieżowa Parada Niepodległości w Sanoku stała się fascynującą lekcją historii, celebracją polskości oraz okazją do wspólnego świętowania niepodległości.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama