Reklama

Reklama

ZDANIE ODRĘBNE: Rozmaitości

Opublikowano: sob, 21 lis 2020 18:19
Autor:

ZDANIE ODRĘBNE: Rozmaitości - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zmarł Janusz Szuber – poeta sanocki i światowy; jego wiersze przetłumaczono na kilkanaście języków. Wiele lat przynosił sławę miastu poprzez słowo pisane; podobnie jak Zdzisław Beksiński – za sprawą swego malarstwa.

Reklama

Ci dwaj wielcy Sanoczanie, których biografie zachodziły na siebie, to chluba naszego miasta. Beksiński doczekał się już kurduplowatego („kurdupel” – z języka niem. to niski wzrostem) pomnika, który stoi tuż przy wejściu do mieszkania Szubera. W ramach pomnikomanii, jaka opanowała miejscową władzę świecką i duchowną, poeta też się pewnie doczeka nieudanego odlewu z brązu lub spiżu; choć był wrogiem upamiętnień kiczowatych. Na wypadek, gdyby miasto zaczęło się kierować zdrowym rozsądkiem, albo wyobraźnią, jest inne rozwiązanie: miejskie stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny – im. Janusza Szubera.

*

Miniaturowy lasek po drugiej stronie Sanu pieszczotliwie zwany sosenkami, który opierał się zawłaszczeniu przez: wojsko, Caritas oraz innych właścicieli i dzierżawców, wkrótce przestanie istnieć. Oto na przedłużeniu ulicy Sobieskiego, na wprost zagajnika ma powstać ogromny most, który skieruje ruch samochodowy w stronę przestrzeni rekreacyjnej miasta i dalej, w świat… „Tygodnik Sanocki” uruchomił ogromną akcję propagandową, z powołaniem się na premiera, wojewodę, posłów, władze lokalne, projektanta-profesora itd. W dobie pandemii, która nie wiadomo kiedy i jak się skończy, tzw. decydenci gotowi są wyłożyć 65 milionów złotych, jak gdyby nie było innych pilnych potrzeb.

Zgodnie z tradycją – każdy burmistrz zostawia po sobie jakąś pamiątkę. Poprzedni ma na swoim koncie trzy inwestycje: Galerię Sanok, podziemny parking i tzw. zielony rynek – wszystkie nieudane. Obecny włodarz miasta chce je ‘przebić’ mostem – choć takich przepraw przez San nie brakuje… Stoi jeszcze most wysadzony przez Niemców i dotąd nieodbudowany, choć jego zgrabne filary opierają się rzece przez dziesięciolecia. Poniżej jest olchowiecki – najpierw był drewniany, a teraz żelbetowy. Widać stąd niedokończony most białogórski, z huczącą kratownicą. Wystarczy ją zdjąć, a na filary położyć nowoczesną konstrukcję stalową bądź betonową i po sprawie.

Na nowy most są podobno pieniądze od premiera, czyli z Unii, ale rząd wetuje unijny budżet, więc pieniędzy może nie być… Warto byłoby wrócić do pomysłu lekkiej kładki dla pieszych, wtedy sosenki znajdą się zaledwie o krok od zamku (którego dostojną kiedyś bryłę szpeci nowe skrzydło). Turysta, zwiedziwszy cenne galerie, chętnie by odpoczął nad brzegiem Sanu, wśród drzew iglastych, które tak lubił zmarły Poeta…

Na gigantomanię władzy nie ma jednak sposobu tak długo, jak długo społeczność lokalna, regionalna, czy krajowa nie stanie się społecznością obywatelską, która rozumie, że wszystkie pieniądze każdej władzy pochodzą z naszych podatków, a nie z kapelusza – jak królik w cyrku, czy kanarek – z rękawa…

*

Pandemia sprzyja działaniom nieformalnym, albo przez zaskoczenie. Oto rondo podpaska, które w krótkim czasie dało się poznać kierowcom w kraju i poza granicami, zostało – zapewne na wniosek naczelnika państwa – przemianowane na rondo św. Andrzeja Boboli. Stało się to w ramach klerykalizacji Kraju oraz unarodowienia państwa. Obiekt – nieudany pod względem komunikacyjnym – poświęcił proboszcz ze Strachociny w asyście ministra i miejscowego posła, którzy wystąpili jako ministranci. Dzięki „rondu” i proboszczowi cały świat wie, że – królewskie niegdyś – miasto Sanok leży niedaleko wsi Strachocina. Od niedawna jest ona trzecim narodowym sanktuarium; pierwsze dwa to: Częstochowa i Toruń. Choć powszechnie wiadomo, że od jakiegoś czasu są to partyjne miejsca kultu – nie religijne.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (4)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +1 / -0

  Obywatel

  Premier walczy z Brukselą, próbując uciec od obietnicy prawych rządów w zamian za miliardy euro, a tu jakby żyjący w innym wymiarze samorządowcy planują wydać unijne pieniądze na budowę mostu. Jak to się ma z propagandą rządzących, którzy twierdzą, że wystarcza tych pieniędzy wyłącznie na chodniki. A to Polska właśnie… Most prowadzić ma do nowego centrum rekreacyjnego, gdzie mieszkańcy mają zadbać o swoje zdrowie. Może zamiast mostu zakupić każdemu rower, niech sam wybiera kiedy, gdzie i którędy będzie jeździć dla poprawienia kondycji. Oby nowe centrum nie świeciło pustkami jak galeria. Sosenki łakomy kąsek dla inwestorów długo opierały się nawet Caritasowi, a to nie lada wyczyn, jednak i na nie przyszedł czas. Czyżby prawdą było, że sprzedaż tego terenu ma coś wspólnego z organizacją kampanii wyborczej burmistrza…

 • rok temu | ocena +6 / -0

  pewna pani z Krakowa

  Mam nadzieję, że Poeta Janusz Szuber doczeka się nie tylko spiżowego pomnika, ale i pomnika zbudowanego ze słów przez wiernych przyjaciół. Mam na myśli np.zbeletryzowaną biografię w której można by było prześledzić drogę artysty od chłopca mieszającego konfitury w rodzinnej kuchni rodzinnego miasta, do zajęcia znaczącego miejsca w panteonie polskich artystów. A w tle Sanok, San, sosenki, mosty i podpaska. Janusza Szubera portret wielokrotny....

  • rok temu | ocena +1 / -0

   asc

   W pełni przychylam się do tej sugestii. Pierwsze fundamenty takiego pomnika właśnie stworzyła Pewna Pani z Krakowa.

 • rok temu | ocena +4 / -0

  asc

  Obserwacje Pana Henryka Brzozowskiego, dotyczące życia Sanoka i okolic, pokazują, że wszędzie w Polsce dzieje się podobnie. Rozpasanie każdej władzy, niezależnie od proweniencji, autoramentu znaku czy symbolu, którego używa skutkuje absurdami i kolejnym targowiskiem próżności. Słychać coraz głośniej chichot historii. Pytanie czy starej, poczciwej matce ziemi nie zabraknie cierpliwości i w końcu zrzuci ludzkość ze swojego udręczonego grzbietu.