Reklama

Zgrywanie sekcji Lekkiej Piechoty w Podkarpackiej Brygadzie OT

Opublikowano: sob, 21 gru 2019 11:03
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Żołnierze 31. Batalionu Lekkiej Piechoty z Rzeszowa w miniony weekend odbyli zajęcia ze szkolenia strzeleckiego na poligonie w Nowej Dębie. Każda sekcja lekkiej piechoty prowadziła ogień do celów wykorzystując wszystkie rodzaje broni będącej na wyposażeniu każdego żołnierza.

„W pochmurny grudniowy poranek żołnierze sekcji lekkiej piechoty wykonują patrol brnąc w poligonowym piachu. W ugrupowaniu „rząd” czujnie obserwują wzrokiem swoje sektory wypatrując przeciwnika. Nagle rozlega się huk wybuchu. - Kontakt z prawej! – rozlega się w szyku. Sekcja błyskawicznie zajmuje stanowiska ogniowe - Na lewo granatnik - 400! – melduje okrzykiem jeden z terytorialsów. Dowódca sekcji stawia zadanie do zniszczenia celu i już za chwilę rozlega się wściekły jazgot karabinu maszynowego a w stronę celu mknie rój śmiercionośnej stali. W trakcie jak pojawiają się kolejne cele meldunki żołnierzy i kolejne komendy dowódcy i jego zastępcy mieszają się z ogniem karabinu maszynowego i beryli. W międzyczasie żołnierze wykrywają cele priorytetowe. Natychmiast w ich stronę zwracają się lufy karabinów wyborowych „Bor” i rozlegają się odgłosy dwóch mocnych strzałów, po których cele priorytetowe znikają. Po upływie kilku minut przeciwnik zostaje obezwładniony” – relacjonuje działania ogniowe por. Wiesław Lotkowski – dowódca plutonu z 311. Kompanii Lekkiej Piechoty.

To jeden z elementów taktyczno – ogniowych jakie realizowała 311. Kompania Lekkiej Piechoty
z Rzeszowa 14.12.2019r. na strzelnicy bojowej OSPWL Nowa Dęba. To początek tego typu ćwiczeń jakie  realizują żołnierze, którzy znajdują się w okresie szkolenia zgrywającego. W tym samym czasie żołnierze obsługujący moździerze prowadzili strzelanie zLM-60. Broń ta jest jednym z kluczowych ogniw systemu wsparcia ogniowego na szczeblu kompanii lekkiej piechoty.

Nie próżnowali również specjaliści, którzy realizowali szkolenie strzeleckie przywidziane dla pododdziałów zabezpieczenia stosownie do ich okresu szkolenia.

Ostatnie szkolenie przed Świętami Bożego Narodzenia i ostatnie w starym roku było bardzo wymagające i intensywne. Pomimo to żołnierze czuli olbrzymią satysfakcję z dobrze wykonanychzadań.

****

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała
w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Dowódcą brygady jest płk Dariusz Słota.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością to siła i największy atut „Terytorialsów”.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.