Reklama

Znikające groby we Frysztaku. Proboszcz robi porządki [ZDJĘCIA]

Opublikowano: pon, 1 mar 2021 16:20
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Czytelnicy poinformowali redakcję rzeszowskiej Gazety Wyborczej o rzekomo znikających grobach na cmentarzu we Frysztaku. Po sprawdzeniu tych informacji okazało się, że informacja jest jak najbardziej prawdziwa.

Cmentarz we Frysztaku administrowany jest przez parafię pw. Narodzenia NMP. Na cmentarzu znajduje się około 3 tys. grobów.

 


Czytaj także:  Sanoczanie opowiedzieli się za poszerzeniem granic miasta! [DANE Z KONSULTACJI]

 

Odwiedziłem ostatnio to miejsce i bardzo się zdziwiłem. Zobaczyłem, że usuwane są  groby. Znikają krzyże, a mogiły są wyrównywane do poziomu ziemi. Widziałem kilkadziesiąt takich miejsc, w których jeszcze do niedawna był grób, a teraz już go nie ma. Czy tak wolno robić?

- zastanawia się czytelnik.

Proboszcz parafii ks. Bogusław Bogaczewicz, tłumaczy, że chce, żeby cmentarz ładnie wyglądał. Ponieważ do wielu grobów było trudno dojść, bo starsze groby były kopane w równych rzędach, trzeba to było uporządkować. Podkreśla, że parafia wydała wiele pieniędzy na porządki na miejscowym cmentarzu. Stwierdził, że nikt nie usuwa z ziemi trumien i znajdujących się tam szczątków, a niwelowane jest wyłącznie to, co znajduje się na powierzchni ziemi, czyli ziemne mogiły, i usuwane są krzyże. Dzieje się tak w przypadku grobów, którymi nikt się nie zajmuje i nie wiadomo kto w nich jest pochowany.

Jest jeszcze inna kwestia, która usprawiedliwia zarządcę do podejmowania decyzji, które mogiły można usuwać. Są to opłaty za użytkowanie cmentarza. Proboszcz zapewnił, że od wielu lat apeluje o uzupełnianie opłat. We Frysztaku opłata za 25 lat użytkowania miejsca na cmentarzu wynosi 400 zł. Dlatego usuwane są też te, które nie mają przedłużonej opłaty za użytkowanie cmentarza.

 

- Jakby ktoś przyszedł i powiedział, że nie ma to pieniędzy, to nie byłoby sprawy. Ale tymi grobami, które są usuwane, od wielu lat nikt się interesuje, nikt się nimi nie zajmuje. Czasem ludzie, którzy mieli groby po sąsiedzku wyplewili chwasty. Wiele z tych grobów to pochówki z XIX wieku. Na cmentarzu przygotowywane są miejsca pod nowe pochówki.

- tłumaczy duchowny. 

Na mapie cmentarza we Frysztaku rzeczywiście jest sporo grobów, przy których zamiast nazwiska jest adnotacja NN.

Polskie prawo dotyczące pochówku, stanowi jasno, że jedna osoba może spoczywać w grobie przez okres 20 lat. Później trzeba wykupić grób ponownie. Jeśli rodzina zmarłego tego nie zrobi, grób może zostać przekopany i może zostać pochowana tam inna osoba.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (8)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 9 miesięcy temu | ocena +1 / -2

  Loli

  To jest wstyd proboszcz powinien powinien dbać o zapomniane groby bo to zabytki a nie je usuwać to powinno być w intencji księdza o nie dbać a nie je usuwać wstyd,

 • 9 miesięcy temu | ocena +1 / -4

  Znajomy

  No no kto by pomyślał że do tego dojdzie

 • 9 miesięcy temu | ocena +1 / -9

  Parafianin

  Dobry gospodarz !!!! Biznesmen !!! Co kazanie to wołanie o kasę !!! Skąd ten dobry gospodarz ma pieniądze na firmę autobusowa ??? Nowe autobusy !!! Wiecie jakie są ceny autobusów... A w gminie jest oczywiście zwolniony z podatku drogowego !!!!! Kopia Rydzyka

 • 9 miesięcy temu | ocena +9 / -2

  Parafianin

  Ganicie a ten Człowiek wart pochwały. Dobrze że przyszedł taki dobry Gospodarz. Było błoto, śmieci, nieporządek. Są chodniki, lampy, parkingi, toalety, gmina nigdy o tym nie myślała. Frysztak wygląda 80%lepiej dzięki staraniom Proboszcza, bo Kościół i obejście to nasza wizytówka. Jest jeszcze wiele innych inicjatyw, nie sposób nawet tego wyliczyć. ... Rozwiń

  • 9 miesięcy temu | ocena +0 / -6

   PP-Góru

   DOBRY GOSPODARZ. Przejdz się i posłuchaj kazań albo ogłoszeń. Parafia jest już srogo zadłużona na te wszystkie "dogodności", a co ogłoszenia tylko lament jak to źli parafianie nie daja na tace.....Dom ochronke dla sierot powojennych sprzedał za bezcen, a w zamian tego buduje DOM POGRZEBOWY ze stolarka i umeblowanie za grube tysiące. I co myslisz ... Rozwiń

 • 9 miesięcy temu | ocena +0 / -0

  Txxx

  Abs

 • 9 miesięcy temu | ocena +0 / -3

  Kut

  Widocznie brakuje ziemi na cmentarz i po śmierci trzeba też że płacić podatek to jest chore najlepiej każdego na swoim podwórku grzebać ni nie będzie się czarnym kasy nabijac

 • 9 miesięcy temu | ocena +2 / -6

  Niegłowice

  Parafianie z Nieglowic mają farta że się to pozbyli