reklama
reklama

Oszustwa internetowe w Sanoku: Jak się chronić przed cyfrowymi przestępcami?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Oszustwa internetowe w Sanoku: Jak się chronić przed cyfrowymi przestępcami? - Zdjęcie główne

Oszuści atakują w Sanoku | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Sanok staje się coraz częściej celem oszustw internetowych. Wzrost liczby zgłoszeń do Komendy Powiatowej Policji w Sanoku świadczy o poważnym problemie, z którym mierzą się mieszkańcy naszego miasta. Każdego tygodnia, zarówno starsi, jak i młodsi użytkownicy sieci padają ofiarą przestępców, tracąc setki, a czasem nawet dziesiątki tysięcy złotych.
reklama

 

Policja apeluje o ostrożność i przypomina o kilku podstawowych zasadach, które pomogą uchronić się przed najpopularniejszymi metodami oszustw.

Niemal w każdym tygodniu do Komendy Powiatowej Policji w Sanoku i do jednostek podległych wpływają zawiadomienia o oszustwach internetowych, w wyniku których pokrzywdzeni tracą kilkaset, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Policjanci apelują o ostrożność przy transakcjach internetowych. Dbajmy o bezpieczeństwo naszych danych i haseł dostępowych do portali społecznościowych oraz bankowości elektronicznej

- informuje oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Sanoku asp.szt. Anna Oleniacz.

 

Oszustwa przy transakcjach online

Typowy scenariusz wygląda następująco: oszust, interesując się przedmiotem na portalu ogłoszeniowym, wysyła sprzedającemu link do sfałszowanego formularza płatności, w którym wymaga wpisania danych karty płatniczej i autoryzacji transakcji kodem z banku. W efekcie przestępca uzyskuje dostęp do konta bankowego ofiary.

Oszustwo na BLIKA

Inną popularną metodą jest przejęcie konta na serwisie społecznościowym. Oszust, podszywając się pod właściciela konta, prosi jego znajomych o przekazanie kodu BLIK pod pretekstem nagłej sytuacji, np. zapomnienia portfela podczas zakupów. Ofiara, wierząc, że pomaga przyjacielowi, samodzielnie przekazuje przestępcom pieniądze.

Oszustwa "na przedstawiciela banku"

W tej metodzie oszust kontaktuje się z ofiarą, podając się za pracownika banku i informuje o rzekomej próbie nieautoryzowanego pobrania środków. Następnie prosi o zainstalowanie zdalnego oprogramowania do zarządzania urządzeniem, co daje mu dostęp do kodów SMS i aplikacji bankowej ofiary.

Jak nie dać się oszukać?

Weryfikacja tożsamości: Zawsze sprawdź, kim jest osoba, z którą przeprowadzasz transakcję. W przypadku wątpliwości skontaktuj się z nią telefonicznie.
Dwuskładnikowe uwierzytelnienie: Używaj dwuskładnikowego uwierzytelnienia na wszystkich swoich kontach.
Bezpośredni kontakt: W przypadku otrzymania nietypowej prośby od znajomego, zawsze potwierdź to bezpośrednio, dzwoniąc do tej osoby.
Ostrożność przy instalacji oprogramowania: Nie zgadzaj się na instalację żadnych aplikacji na swoim urządzeniu na żądanie osób trzecich.

Oszustwa internetowe są poważnym zagrożeniem, ale świadomość i ostrożność mogą znacznie zwiększyć nasze bezpieczeństwo online. Ostrzegajmy również swoich bliskich i edukujmy ich na temat metod działania przestępców. Pamiętajmy: w świecie cyfrowym zasada ograniczonego zaufania powinna być zawsze na pierwszym miejscu.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama